wtorek, 5 marca, 2024
Strona głównaWiadomościKrosno OdrzańskieBrakuje nauczycieli w lubuskich szkołach

Brakuje nauczycieli w lubuskich szkołach

Podczas ostatniej sesji Sejmiku województwa lubuskiego przedstawione zostały informacje, dotyczące szkół w Lubuskiem. W wielu z nich kadra nauczycielska jest niekompletna…

Lubuska kurator oświaty, Ewa Rawa przygotowała raport na temat lokalnych szkół, który przedstawiła na sesji Sejmiku województwa lubuskiego. Podsumowała poprzedni rok szkolny, który nie był łatwy z powodu pandemii i wojny w Ukrainie. Jeśli chodzi o ten drugi aspekt, to w województwie lubuskim zorganizowano naukę dla 6,7 tys. uchodźców z Ukrainy.

Radni sejmiku zadawali pytania związane z lubuskimi szkołach. Wiceprzewodniczący Sejmiku, Jerzy Wierchowicz chciał się dowiedzieć jak wygląda sytuacja kadrowa w lokalnych placówkach. Tutaj statystyka może przerażać. Lubuska kurator oświaty przyznała, że ponad 30 proc. lubuskich szkół i przedszkoli nie ma pełnej obsady.

– Brakuje m.in. nauczycieli języka angielskiego, pedagogów specjalnych, psychologów i nauczycieli wychowania przedszkolnego – wymieniała E. Rawa.

Czy brak nauczycieli wynika z wysokości ich pensji? Jak podaje portal Money.pl od obecnego roku szkolnego nauczycielom przyznano podwyżki: „Minimalne wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela początkującego z tytułem zawodowym magistra i przygotowaniem pedagogicznym od nowego roku szkolnego wynosi 3424 zł brutto. Oznacza to wzrost wobec obecnego minimalnego wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela stażysty o 345 zł brutto, a wobec wynagrodzenia nauczyciela kontraktowego o 257 zł brutto. Wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela dyplomowanego wynosi 4,2 tys. zł brutto.”

Oświata to jeden z działów, do którego samorządy dokładają najwięcej – lwia część wydatków to właśnie pensje nauczycielskie. Jest oczywiście subwencja, ale nie pokrywa ona wszystkich potrzeb i samorządy muszą dokładać pieniądze ze swojego budżetu. Marszałek Elżbieta Anna Polak poinformowała, że samorząd województwa lubuskiego w tegorocznym budżecie dokłada 6 mln zł do subwencji oświatowej, która wynosi 18 mln zł.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA KROSNO ODRZ.

Krosno Odrzańskie
zachmurzenie duże
3.8 ° C
3.8 °
3.8 °
78 %
3kmh
93 %
wt.
6 °
śr.
9 °
czw.
6 °
pt.
8 °
sob.
7 °

NAJPOPULARNIEJSZE