piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraCentrum Zdrowia Matki i Dziecka właśnie ruszyło. Przyjęcia od grudnia.

Centrum Zdrowia Matki i Dziecka właśnie ruszyło. Przyjęcia od grudnia.

Rozpoczęło się przenoszenie oddziałów szpitalnych do nowego budynku Centrum Matki i Dziecka. Wielomilionowa inwestycja była ukończona już w 2020 roku, ale pomieszczenia wsparły wtedy walkę z COVIDEM tworząc Szpital Tymczasowy. Teraz w końcu zaczną leczyć najmłodszych Lubuszan.

To najważniejsza inwestycja tej dekady. W trakcie budowy dorzucaliśmy środki do tego zadania, aż w końcu wyszło 150 mln zł, z czego prawie 103 mln zł pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego. Sami jako samorząd województwa wyłożyliśmy 43 mln zł, a szpital resztę – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak.

Jednocześnie dodała, że powstanie budynku można zawdzięczać wielu osobom, ale z pewnością nie należy do nich prezydent Janusz Kubicki, który nie dołożył ani złotówki do inwestycji, a nawet blokował wydanie pozwolenia na budowę.

Trzeba przyznać, że Szpitalu Uniwersytecki mocno zmienił się w ostatnich latach. Termomodernizacja budynków, nowe urządzenia do diagnostyki obrazowej czy chociaż budowa nowego Oddziału Intensywnej Terapii. Należy też pamiętać, że podpisano również umowę na całkowitą przebudowę ciągów komunikacyjnych wewnątrz kompleksu, opiewające na kwotę ponad 47 mln zł.

fot. Lubuskie.pl

To wielkie wydarzenie dla całego szpitala, ale z pewnością dla regionu. Będą niektóre kwestie są unikalne dla całego województwa. Nie mówimy dzisiaj o pełnym otwarciu, ale o takim rozruchowym briefingu. Od grudnia będą kontrakty na dwa oddziały m.in. onkologię dziecięcą – dodał prezes szpitala Marek Działoszyński dodając, że trzon kadry już jest, teraz sukcesywnie rozpoczną się nabory.

Trudną historię oddziałów pediatrycznych przedstawiła również Kazimiera Kucharska-Barczyk, wieloletnia kierowniczka Klinicznego Oddziału Pediatrii. Wspominała ile spotkań i narad trzeba było odbyć, aby powstało Centrum. Następnie każdy z kierowników poszczególnych oddziałów przekazał w kolejności jak będzie wyglądały przenosiny do nowego budynku. Nowi pacjenci zaczną być przyjmowani już w grudniu.

Oczywiście nowy lokal pozwoli nam na zwiększenie liczby intensywnych stanowisk – było 6, będzie 9, mamy możliwość zwiększenia ich nawet do 12. Zdecydowanie poprawią się warunki dla rodziców dzieci – mamy liczne pomieszczenia socjalne i hotelowe, rodzice będą mogli przebywać na oddziale i być blisko swojego dziecka – mówiła dr Marzena Michalak-Kloc, kierowniczka klinicznego oddziału neonatologii.

Nie wszystko będzie jeszcze funkcjonowało tak jak zaplanowano. SOR dziecięcy zostanie prawdopodobnie przeniesiony do nowego Centrum dopiero w przyszłym roku. Na razie w nowej lokalizacji działać będzie izba przyjęć. – Nocna i świąteczna pomoc doraźna przy SOR-ach jest, póki co jedynie faktem medialnym i nie ma żadnych przepisów regulujących tę kwestię – zauważył Emil Korczak, naczelny lekarz Szpitala Uniwersyteckiego.

Większość kadry chwaliła nowe rozwiązania i powstałą przestrzeń. Sebastian Ciemnoczołowski, główny specjalista ds. rozwoju Szpitala Uniwersyteckiego zwrócił jednak też uwagę na zasługi personelu gospodarczego i administracyjnego, który musiał przygotować wszelkie procedury na zakup, dostarczenie i szkolenia potrzebne do obsługi nowego sprzętu medycznego, wartego ponad 35 mln zł.

Poznaliśmy też patrona nowego budynku. Jak zdradził Antoni Ciach, dyrektor ds. lecznictwa Szpitala Uniwersyteckiego prawdopodobnie będzie nim dr n. med. Zbysław Kopyść, który był wieloletnim ordynatorem oddziału pediatrii w naszym szpitalu.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
28.4 ° C
28.9 °
28.4 °
41 %
4.1kmh
100 %
pt.
30 °
sob.
21 °
niedz.
23 °
pon.
22 °
wt.
25 °

NAJPOPULARNIEJSZE