niedziela, 23 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościChoinka i karp, a może… wiedźmy i owsianka? Świąteczne zwyczaje z całego...

Choinka i karp, a może… wiedźmy i owsianka? Świąteczne zwyczaje z całego świata

Boże Narodzenie obchodzone jest praktycznie na całym świecie! W Polsce panuje tradycja ubierania choinki, dzielenia się opłatkiem i oczekiwania na nadejście Świętego Mikołaja. A jak to wygląda w innych krajach?

Święta to dla większości niezwykły czas, a przygotowania zaczynają się jeszcze zanim nadejdzie grudzień. I, jak się okazuje, nie tylko my z utęsknieniem czekamy na ten jeden z najpiękniejszych dnia w roku. Ludzie z całego świata przygotowują się do wspólnej celebracji tego wielkiego wydarzenia. Ale, jak się okazuje, co kraj to obyczaj i każda kultura a swoje własne tradycje!

W Polsce standardowo głównym punktem świętowania jest Wigilia, obchodzona 24. grudnia. Wtedy rodzina, bliscy, znajomi spotykają się, by wspólnie zasiąść do kolacji. A na stole tradycyjnie powinno się znaleźć dwanaście potraw, co ma symbolizować dwunastu apostołów (według religii katolickiej) lub dwanaście pór roku (według wierzeń ludowych). Pod obrusem natomiast umieszczane jest sianko, które ma przynieść rodzinie dostatek. To nie koniec, bo według zwyczajów przy stole powinno się znaleźć jedno wolne miejsce dla strudzonego wędrowca.

Zanim jednak zacznie się prawdziwa uczta biesiadnicy dzielą się opłatkiem i składają sobie życzenia. Później rozpoczyna się oczekiwanie na pierwszą Gwiazdkę, bo wraz z nią ma nadejść Święty Mikołaj, który zostawia pod choinką prezenty.

A jak wyglądają niezwykłe świąteczne zwyczaje w innych rejonach świata?

Na Islandii świętowanie rozpoczyna się już 13 dni przed Bożym Narodzeniem. To właśnie wtedy ze swoich kryjówek wychodzą „trolle”, które zostawiają dzieciom prezenty w butach. Każdego dnia grzeczne maluchy dostają podarunek do innego trolla, a te niegrzeczne… zgniłe ziemniaki!

Grecy i Cypryjczycy natomiast na dachach swoich domów zostawiają słodkie pączki i kiełbaski, po które mają przybyć małe, złośliwe i paskudne stworki. W oknach mieszkańcy wieszają krzyże, aby zniechęcić stworki do robienia psikusów i słośliwości.

W Norwegii istnieje zwyczaj chowania mioteł w Wigilię. Związane jest to z przesądem, że właśnie tego dnia ze snu budzą się złe duchy i czarownice, dlatego trzeba uniemożliwić im ucieczkę. A jak wiadomo, czarownice latają na miotłach!

Jeśli chodzi o świąteczne potrawy to w Finlandii daniem głównym jest… owsianka na mleku z ryżem i z cynamonem oraz z ukrytym migdałem! Kto na niego trafi będzie miał szczęście w nowym roku.

Duńczycy z kolei ustawiają choinkę na środku pokoju i tańczą wokół niej śpiewając tradycyjne kolędy.

Co kraj to obyczaj!


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA MIĘDZYRZECZ

Międzyrzecz
zachmurzenie duże
22 ° C
22.6 °
22 °
56 %
4.2kmh
90 %
niedz.
22 °
pon.
25 °
wt.
26 °
śr.
29 °
czw.
31 °

NAJPOPULARNIEJSZE