Program bezpłatnych badań profilaktycznych, w kierunku wykrywania nowotworów jelita grubego, działa w Szpitalu Uniwersyteckim od dwóch lat. Od teraz, dzięki wprowadzeniu kolejnego programu nie ma już ograniczeń powiatowych. Kto może skorzystać?
Profilaktyczne badanie kolonoskopowe wykonane w ramach Programu badań przesiewowych raka jelita grubego jest świadczeniem gwarantowanym, finansowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Celem badania jest wykrycie zmian błony śluzowej jelita grubego: polipów – gruczolaków, czyli nowotworów we wczesnej fazie rozwoju – są to zmiany potencjalnie całkowicie wyleczalne. Usunięcie polipów jest bezbolesne. Osoby ze zmianami większymi niż 15 mm będą kierowane do ich usunięcia w warunkach szpitalnych.
Badanie wykonuje się za pomocą kolonoskopu (giętkiego przyrządu) wprowadzonego przez odbyt do oczyszczonego jelita grubego. Wprowadzanie endoskopu jest bezbolesne dla większości osób, może jednak powodować wzdęcie, uczucie parcia i ucisku w brzuchu. Badanie trwa zwykle ok. 30 minut. Dobre przygotowanie, czyli oczyszczenie jelita do badania ma wpływ na jakość, czas i bezpieczeństwo badania. Po ustaleniu terminu kolonoskopii będzie udzielona dokładna instrukcja przygotowania do badania.
Kryteria kwalifikacji do programu:
Osoby w wieku:
- 50–65 lat;
- 40–49 lat, które posiadają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano nowotwór jelita grubego;
- brak kolonoskopii w okresie ostatnich 10 lat.
- nie występują objawy kliniczne sugerujące nowotwór jelita grubego;
Osoby spełniające powyższe kryteria do bezpłatnej kolonoskopii, prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem (68) 32 96 618 od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-15:00.
🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl
✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl
Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)