2023 rok upłynie w muzeum pod znakiem jubileuszy. Placówka będzie świętować aż pięć wydarzeń! W związku z tym na mieszkańców czeka szereg kulturalnych., artystycznych i historycznych wydarzeń.
Jednym z największych tegorocznych wydarzeń będzie świętowanie 300 rocznicy powstania Spichlerza. Obiekt, znajdujący się przy ulicy Fabrycznej w Gorzowie, jest największym i najstarszym budynkiem Muzeum Lubuskiego w Gorzowie. Przez dwieście lat, bo aż do 1975 roku przechowywano tam zboże. W roku 2011 zakończono tam gruntowny remont i do tamtego czasu w Spichlerzu można oglądać stałe lub czasowe ekspozycje.
Spichlerz to jeden z głównych i najbardziej rozpoznawanych punktów w Gorzowie. Dlatego też 300 rocznica jego powstania jest bardzo ważna z punktu widzenia historycznego.
– Największa rocznica to będzie 300 lat spichlerza. Dlatego zorganizujemy wystawy, najbliższą już 10. lutego. To będzie wystawa fotografii Edwarda Dziwulskiego z lat 60. i 70. Później, czyli 2. kwietnia w Niedzielę Palmową, przygotujemy 50-lecie konkursu pisanek – mówi Lech Dominik, kierownik Spichlerza.
To nie koniec. W tym roku obchodzona będzie także 200. rocznica urodzin Henryka Rodakowskiego, polskiego malarza romantycznego i portrecisty. Z kolei 120 lat istnienia będzie świętować Willa Schroedera.
– Planujemy dla Państwa pewne zmiany. Planujemy pokazać nową, odświeżoną ekspozycję dotyczącą rodziny Shroederów. Będą też wykłady, spotkania i w dalszym ciągu działalność edukacyjna, zarówno skierowana do osób starszych, jak i ta codzienna działalność edukacyjna kierowana do szkół i przedszkoli – przyznała Monika Kowalska, kierownik Zespołu Willowo Ogrodowego przy ul. Warszawskiej.
Jakby tego było mało to swoje 45-lecie świętować będzie także Muzeum Grodu Santok.
– W czerwcu przygotujemy wystawę informują o historii muzeum, natomiast wcześniej jest przewidziana wystawa Jerzego Gąsiorka pt. „Pasja według Gąsiora”. A na Nocy Muzeów otworzymy dużą wystawę czasową „Pozdrowienia z Santoka”. To wystawa związana ze starymi pocztówkami i widokami z Santoka. Planujemy tez nową formę warsztatów edukacyjnych pt. Akademia Małego Archeologa, gdzie w piaskowniach dzieci będą mogły szukać ciekawych przedmiotów archeologicznych – opowiada Izabela Ignatowicz, zastępca kierownika muzeum w Santoku.
O kolejnych wydarzeniach związanych z rocznicami i jubileuszami, w tym planowanych aklcjach dla mieszkańców, muzeum będzie jeszcze na bieżąco informować.
Przy okazji, Muzeum Lubuskie podsumowało też ubiegłoroczną działalność. Jak się okazuje obiekty muzealne zwiedziło 11 328 osób, z czego 10 539 pojawiło się w ogrodzie muzealnym. 4 840 osób wzięło udział w lekcjach i warsztatach muzealnych, a na muzealnym kanale YouTube filmy wyświetlono ponad 56 tysięcy razy.
🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl
✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl
Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)