wtorek, 23 kwietnia, 2024
Strona głównaWiadomościGorzów Wlkp.Muzeum Lubuskie w tym roku będzie świętować!

Muzeum Lubuskie w tym roku będzie świętować!

2023 rok upłynie w muzeum pod znakiem jubileuszy. Placówka będzie świętować aż pięć wydarzeń! W związku z tym na mieszkańców czeka szereg kulturalnych., artystycznych i historycznych wydarzeń.

Jednym z największych tegorocznych wydarzeń będzie świętowanie 300 rocznicy powstania Spichlerza. Obiekt, znajdujący się przy ulicy Fabrycznej w Gorzowie, jest największym i najstarszym budynkiem Muzeum Lubuskiego w Gorzowie. Przez dwieście lat, bo aż do 1975 roku przechowywano tam zboże. W roku 2011 zakończono tam gruntowny remont i do tamtego czasu w Spichlerzu można oglądać stałe lub czasowe ekspozycje.

Spichlerz to jeden z głównych i najbardziej rozpoznawanych punktów w Gorzowie. Dlatego też 300 rocznica jego powstania jest bardzo ważna z punktu widzenia historycznego.

Największa rocznica to będzie 300 lat spichlerza. Dlatego zorganizujemy wystawy, najbliższą już 10. lutego. To będzie wystawa fotografii Edwarda Dziwulskiego z lat 60. i 70. Później, czyli 2. kwietnia w Niedzielę Palmową, przygotujemy 50-lecie konkursu pisanek – mówi Lech Dominik, kierownik Spichlerza.

To nie koniec. W tym roku obchodzona będzie także 200. rocznica urodzin Henryka Rodakowskiego, polskiego malarza romantycznego i portrecisty. Z kolei 120 lat istnienia będzie świętować Willa Schroedera.

Planujemy dla Państwa pewne zmiany. Planujemy pokazać nową, odświeżoną ekspozycję dotyczącą rodziny Shroederów. Będą też wykłady, spotkania i w dalszym ciągu działalność edukacyjna, zarówno skierowana do osób starszych, jak i ta codzienna działalność edukacyjna kierowana do szkół i przedszkoli – przyznała Monika Kowalska, kierownik Zespołu Willowo Ogrodowego przy ul. Warszawskiej.

Jakby tego było mało to swoje 45-lecie świętować będzie także Muzeum Grodu Santok.

–  W czerwcu przygotujemy wystawę informują o historii muzeum, natomiast wcześniej jest przewidziana wystawa Jerzego Gąsiorka pt. „Pasja według Gąsiora”. A na Nocy Muzeów otworzymy dużą wystawę czasową „Pozdrowienia z Santoka”. To wystawa związana ze starymi pocztówkami i widokami z Santoka. Planujemy tez nową formę warsztatów edukacyjnych pt. Akademia Małego Archeologa, gdzie w piaskowniach dzieci będą mogły szukać ciekawych przedmiotów archeologicznych – opowiada Izabela Ignatowicz, zastępca kierownika muzeum w Santoku.

O kolejnych wydarzeniach związanych z rocznicami i jubileuszami, w tym planowanych aklcjach dla mieszkańców, muzeum będzie jeszcze na bieżąco informować.

Przy okazji, Muzeum Lubuskie podsumowało też ubiegłoroczną działalność. Jak się okazuje obiekty muzealne zwiedziło 11 328 osób, z czego 10 539 pojawiło się w ogrodzie muzealnym. 4 840 osób wzięło udział w lekcjach i warsztatach muzealnych, a na muzealnym kanale YouTube filmy wyświetlono ponad 56 tysięcy razy.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GORZÓW WLKP.

Gorzów Wielkopolski
zachmurzenie umiarkowane
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
97 %
2.4kmh
54 %
wt.
9 °
śr.
11 °
czw.
10 °
pt.
14 °
sob.
20 °

NAJPOPULARNIEJSZE