czwartek, 20 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościGorzów Wlkp.Fajerwerki tylko w Sylwestra! I to z głową

Fajerwerki tylko w Sylwestra! I to z głową

W związku ze zbliżającym się Nowym Rokiem lubuscy policjanci przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa jakie należy zachować puszczając sylwestrowe fajerwerki. Wszystko dlatego, że materiały pirotechniczne są bardzo niebezpieczne i mogą stanowić poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale nawet dla życia.

Sylwester dla wielu nieodłącznie związany jest z puszczaniem w niebo kolorowych fajerwerków. Mimo, że część europejskich krajów powoli odchodzi już od tego zwyczaju to jednak w Polsce używanie materiałów pirotechnicznych wciąż jest dozwolone. Pamiętać jednak należy, że petardami można strzelać wyłącznie w noc sylwestrową, czyli z 31. grudnia na 1. stycznia. Według kodeksu wykroczeń to jedyne dnia, w których można bawić się w ten sposób.

Jeśli więc ktoś planuje przywitać nowy rok z hukiem powinien pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:

  1. Materiały pirotechniczne mogą odpalać wyłącznie osoby pełnoletnie
  2. Można uch używać wyłącznie na świeżym powietrzu, z dala od zabudowań
  3. Przed użyciem należy dokładnie zapoznać się z instrukcją
  4. Po nieudanej próbie nie należy ponownie próbować odpalić petardy
  5. Nie powinno się odpalać petard będąc pod wpływem alkoholu

Szczególną ostrożność powinno się zachować już w samym momencie kupowania materiałów pirotechnicznych. Warto upewnić się, że pochodzą one z legalnego, koncesjonowanego źródła.

Unikajmy punktów, które oferują podejrzane produkty, informujmy o tym policjantów, którzy będą kontrolować takie miejsca. Pamiętajmy także, by zgłaszać funkcjonariuszom sytuacje, gdy ktoś sprzeda fajerwerki osobom niepełnoletnim” apelują gorzowscy policjanci.

Najlepiej jednak byłoby znaleźć sobie alternatywne źródło dobre, sylwestrowej zabawy i zrezygnować z fajerwerków, które oprócz tego, że wyglądają spektakularnie nie niosą ze sobą nic dobrego. Ich wystrzały są bardzo głośne co jest niebezpieczne dla zwierząt. Niejednokrotnie schroniska apelowały o powtrzymanie się od strzelania, ponieważ przerażone psy ze strachu potrafią zrobić sobie krzywdę lub uciec. To samo tyczy się zwierząt przebywających w gospodarstwach domowych. Po drugie, fajerwerki są szkodliwe dla środowiska, a potrzecie, jak już wspomnieliśmy, ich niewłaściwe użytkowanie może stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi. Lepiej więc zastanowić się: czy jest sens ryzykować? I zamiast fajerwerków puścić w niebo np. równie piękne lasery lub po prostu stuknąć się kieliszkiem z najbliższymi złożyć sobie najserdeczniejsze życzenia.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GORZÓW WLKP.

Gorzów Wielkopolski
pochmurnie
11.6 ° C
11.6 °
11.6 °
32 %
2.4kmh
16 %
czw.
22 °
pt.
28 °
sob.
23 °
niedz.
23 °
pon.
18 °

NAJPOPULARNIEJSZE