niedziela, 23 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościGorzów Wlkp.Centrum Przesiadkowe coraz bliżej. Znamy harmonogram prac

Centrum Przesiadkowe coraz bliżej. Znamy harmonogram prac

Już w lutym ogłoszony ma zostać przetarg na wykonawcę, który zajmie się budową Centrum Przesiadkowego w Gorzowie. Całość powinna być gotowa późną wiosną przyszłego roku. Co się zmieni? W jakiej kolejności prowadzone będą roboty? Urzędnicy przedstawili harmonogram prac.

Budowę Centrum Przesiadkowego zapowiadano od dawna. Ma to być miejsce, w którym mieszkańcy będą mieli dostęp do różnych środków komunikacji, gdzie będą mogli łatwo przesiąść się z jednego autobusu w drugi nie musząc pokonywać określonych odległości między przystankami. Wszystko będzie w jednym miejscu co znacząco ułatwi podróżowanie.

Dla tych, którzy już nie mogą się doczekać budowy mamy dobre wiadomości: już w przyszłym miesiącu, czyli w lutym, miasto zamierza ogłosić przetarg na wyłonienie wykonawcy. O ile wszystko pójdzie zgodnie z planem to realne prace rozpoczną się na wiosnę.

Firma, oprócz budowy węzła przesiadkowego, zajmie się też m.in. przebudową ulicy Dworcowej. To właśnie ten remont zaplanowano w pierwszym etapie inwestycji. Wtedy też wybudowane zostanie nowe torowisko tramwajowe z peronami dla podróżnych, zatoki dla autobusów dalekobieżnych w ciągu ulicy Jancarza oraz zagospodarowany będzie plac przed dworcem PKP.

– Ulica Dworcowa na odcinku od skrzyżowania z ulicą Sikorskiego do zjazdu w ulicę Dworcową, będzie odcinkiem, po którym będzie odbywać się ruch pieszych i pojazdów, aż do ulicy Jancarza. Dworcowa zostanie połączona z Jancarza w okolicy dawnego dworca PKS. Na pozostałym odcinku ulica ta zostanie zamieniona na deptak, zamknięty dla ruchu pojazdów – informuje Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy z gorzowskiego magistratu.

Na wspomnianym już placu przed dworcem PKP ma się pojawić więcej zieleni. Zaplanowano bowiem nowe nasadzenia drzew oraz umiejscowienie zielonych trawników. A skoro będzie zieleń to będą i ławeczki, aby w miłych okolicznościach przyrody można było poczekać na tramwaj bądź autobus. To nie koniec. Wybudowane zostaną także miejsca postojowe dla taksówek, parking kiss&ride oraz parkingi dla niepełnosprawnych. Jeśli chodzi o torowisko tramwajowe to zostanie ono wyprowadzone łukiem w stronę estakady.

– PKP powróciło również do rozmów z miastem w sprawie przebudowy dworca kolejowego w Gorzowie. Rozmowy mają na tyle konkretny wymiar, że zaplanowany został harmonogram działań miasta w sprawie budowy centrum przesiadkowego. Zakłada on, że w najbliższych tygodniach zostanie dostosowana dokumentacja projektowa do pierwszego etapu prac – dodaje Wiesław Ciepiela.

Według założeń pierwszy etap prac, czyli przebudowa Dworcowej razem z krańcówką torowiska, budowa deptaka w ciągu Dworcowej i zagospodarowanie placu przy dworcu PKP, powinien się zakończyć jesienią tego roku. Z kolei późna wiosną przyszłego roku urzędnicy planują odbiory zatok autobusowych w ciągu ulicy Jancarza, parkingów kiss&ride, wyremontowanej nawierzchni ulic Jancarza i Składowej oraz nowego ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż tych ulic.

Przypomnijmy: docelowo Centrum Przesiadkowe miało być większe, a prace przeprowadzone w szerszym zakresie, ale z uwagi na obecną sytuację gospodarczą i konieczność oszczędności, miasto musiało zrezygnować z niektórych inwestycji.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GORZÓW WLKP.

Gorzów Wielkopolski
zachmurzenie umiarkowane
19.2 ° C
19.2 °
19.2 °
50 %
5.5kmh
80 %
niedz.
23 °
pon.
24 °
wt.
26 °
śr.
28 °
czw.
31 °

NAJPOPULARNIEJSZE