W ciągu ostatnich dziesięciu dni poziom wody w Parku Narodowym „Ujście Warty” obniżył się o 30 centymetrów. To oznacza, że dwie ścieżki, zwykle niedostępne o tej porze roku, są otwarte dla zwiedzających.
Zmiany klimatu dostrzegalne są już praktycznie w każdym aspekcie życia. Coraz gorsza jakość powietrza, coraz cieplejsze zimy i tropikalnie upalne lata, wichury i nagłe załamania pogody to coś do czego niestety powinniśmy się już przyzwyczajać.
Efektem zmian klimatycznych są też coraz większe problemy z dostępnością do wody. I nie chodzi tu wyłącznie o kraje tzw. „Trzeciego Świata”, ale o problem widoczny już na poziomie lokalnym. Jeziora i stawy wysychają, a w niektórych miejscach akweny wodne zniknęły już niemal całkowicie (czytaj też: Jezioro Głębokie wysycha. Dlaczego? Są wyniki badań | Wiadomości Lubuskie (wlubuskie.pl)).
Problem pojawia się także w lubuskim Parku Narodowym „Ujście Warty”. Tutaj już od paru lat zauważa się znaczący spadek poziomu wód. Jak czytamy na Facebookowym profilu parku, w ciągu ostatnich 10 dni woda obniżyła się o 30 centymetrów.
„Zwykle o tej porze roku południowa część parku była pod wodą, dopiero w okolicach kwietnia zaczynała ona opadać. W ostatnich latach sytuacja się pogorszyła” informuje Dorota Wypychowska z PN „Ujście Warty”.
Jaki jest tego efekt? Większość ścieżek jest w tej chwili dostępnych dla turystów, chociaż normalnie powinny się one znajdować pod wodą prawie do maja. Tylko dwa trakty spacerowe są zalane, chodzi o ścieżkę przyrodniczą „Mokradła” i łąkowy odcinek ścieżki spacerowej „Torfianka”. Pod wodą jest też odcinek Bobrowej Drogi znajdujący się poza granicami parku. Dostępna dla zwiedzających jest m.in. najpopularniejsza wśród turystów ścieżka „Ptasim Szlakiem”.
Informacje o aktualnej sytuacji w parku można na bieżąco śledzić na Facebookowym profilu: Park Narodowy „Ujście Warty”.
A już pod koniec marca wszyscy chętni będą mieli wyjątkową okazję do odwiedzenia parku. Na 26. marca zaplanowano bowiem „Powitanie wiosny na rowerach”. Będzie to wycieczka rowerowa wraz z przewodnikiem. Szczegóły już wkrótce…
Przypomnijmy: w PN „Ujście Warty” mieszka około 245 gatunków ptaków, wśród których 26 gatunków uznanych jest za ginące w skali światowej (m.in. wodniczka, derkacz, rycyk, żuraw, bączek, rybitwa czarna). To tutaj jest też największe w Polsce zimowisko arktycznego gatunku łabędzie krzykliwego oraz około 30 gatunków bielików.
💸 Wspieraj nasze media na Patronite
https://patronite.pl/wlubuskie
Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)