niedziela, 14 kwietnia, 2024
Strona głównaWiadomościGorzów Wlkp.Coraz mniej wody w PN Ujście Warty. Niektóre ścieżki wciąż dostępne

Coraz mniej wody w PN Ujście Warty. Niektóre ścieżki wciąż dostępne

W ciągu ostatnich dziesięciu dni poziom wody w Parku Narodowym „Ujście Warty” obniżył się o 30 centymetrów. To oznacza, że dwie ścieżki, zwykle niedostępne o tej porze roku, są otwarte dla zwiedzających.

Zmiany klimatu dostrzegalne są już praktycznie w każdym aspekcie życia. Coraz gorsza jakość powietrza, coraz cieplejsze zimy i tropikalnie upalne lata, wichury i nagłe załamania pogody to coś do czego niestety powinniśmy się już przyzwyczajać.

Efektem zmian klimatycznych są też coraz większe problemy z dostępnością do wody. I nie chodzi tu wyłącznie o kraje tzw. „Trzeciego Świata”, ale o problem widoczny już na poziomie lokalnym. Jeziora i stawy wysychają, a w niektórych miejscach akweny wodne zniknęły już niemal całkowicie (czytaj też: Jezioro Głębokie wysycha. Dlaczego? Są wyniki badań | Wiadomości Lubuskie (wlubuskie.pl)).

Problem pojawia się także w lubuskim Parku Narodowym „Ujście Warty”. Tutaj już od paru lat zauważa się znaczący spadek poziomu wód. Jak czytamy na Facebookowym profilu parku, w ciągu ostatnich 10 dni woda obniżyła się o 30 centymetrów.

„Zwykle o tej porze roku południowa część parku była pod wodą, dopiero w okolicach kwietnia zaczynała ona opadać. W ostatnich latach sytuacja się pogorszyła” informuje Dorota Wypychowska z PN „Ujście Warty”.

Jaki jest tego efekt? Większość ścieżek jest w tej chwili dostępnych dla turystów, chociaż normalnie powinny się one znajdować pod wodą prawie do maja. Tylko dwa trakty spacerowe są zalane, chodzi o ścieżkę przyrodniczą „Mokradła” i łąkowy odcinek ścieżki spacerowej „Torfianka”. Pod wodą jest też odcinek Bobrowej Drogi znajdujący się poza granicami parku. Dostępna dla zwiedzających jest m.in. najpopularniejsza wśród turystów ścieżka „Ptasim Szlakiem”.

Informacje o aktualnej sytuacji w parku można na bieżąco śledzić na Facebookowym profilu: Park Narodowy „Ujście Warty”.

A już pod koniec marca wszyscy chętni będą mieli wyjątkową okazję do odwiedzenia parku. Na 26. marca zaplanowano bowiem „Powitanie wiosny na rowerach”. Będzie to wycieczka rowerowa wraz z przewodnikiem. Szczegóły już wkrótce…

Przypomnijmy: w PN „Ujście Warty” mieszka około 245 gatunków ptaków, wśród których 26 gatunków uznanych jest za ginące w skali światowej (m.in. wodniczka, derkacz, rycyk, żuraw, bączek, rybitwa czarna). To tutaj jest też największe w Polsce zimowisko arktycznego gatunku łabędzie krzykliwego oraz około 30 gatunków bielików.


💸 Wspieraj nasze media na Patronite
https://patronite.pl/wlubuskie

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GORZÓW WLKP.

Gorzów Wielkopolski
zachmurzenie duże
17.1 ° C
17.1 °
17.1 °
71 %
0.9kmh
100 %
niedz.
17 °
pon.
11 °
wt.
9 °
śr.
11 °
czw.
10 °

NAJPOPULARNIEJSZE