piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraPoznaliśmy ocenę działalności naukowej Uniwersytetu Zielonogórskiego

Poznaliśmy ocenę działalności naukowej Uniwersytetu Zielonogórskiego

Znamy już ostateczne wyniki po odwołaniach uczelni i instytucji naukowych ewaluacji jakości działalności naukowej. Minister Edukacji i Nauk uwzględnij część naszych odwołań i podwyższył kategorie w poszczególnych dyscyplinach naukowych.

– Uzyskane kategorie naukowe oznaczają nie tylko możliwość prowadzenia szkół doktorskich w każdej z ww. dyscyplin, ale również pełną samodzielność przy tworzeniu kierunków studiów związanych z tymi dyscyplinami. Co więcej, od wyników oceny zależy też poziom subwencji przyznawanej Uniwersytetowi przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Warto podkreślić, iż Uniwersytet Zielonogórski otrzymał aż 10 kategorii A i 13 kategorii B+ – powiedział dr hab. inż. Marcin Mrugalski, prof. UZ, prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Ostatecznie zakończono już ocenę działalności naukowej na polskich uczelniach za lata 2017-2021. Na Uniwersytet Zielonogórski wpłynęła decyzja Ministra Edukacji i Nauki w sprawie przyznania kategorii naukowych po ich ponownym rozpatrzeniu. Cztery z dziesięciu dyscyplin naukowych, które odwołały się od pierwotnej decyzji ministra, uzyskały wyższe kategorie. Dyscypliny astronomia oraz sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki uzyskały kategorię A, natomiast dyscypliny sztuki muzyczne oraz nauki socjologiczne otrzymały kategorię B+.

Tym samym oznacza to, że wszystkie 23 dyscypliny naukowe na Uniwersytecie Zielonogórskim podlegające ewaluacji, posiadają pełnię praw akademickich, czyli prawo do nadawania stopni naukowych doktora i doktora habilitowanego. Wszystkie ośrodki z kategorią niższą niż B+ takie uprawnienia tracą.

Aktualna ocena polskich uczelni została wprowadzona nową ustawą o szkolnictwie wyższym i nauce – po raz pierwszy oceniano nie wydziały, a dyscypliny naukowe.

Przy ocenie jakości działalności naukowej, za które przyznawane są kategorie A+, A, B+, B i C, brane były pod uwagę osiągnięcia pracowników Uniwersytetu reprezentujących dane dyscypliny naukowe. Oceniane były w trzech kryteriach: poziom naukowy i artystyczny prowadzonej działalności naukowej, efekty finansowe badań naukowych i prac rozwojowych oraz wpływ działalności naukowej na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki.

Pierwsza decyzja Ministerstwa Edukacji i Nauki o przyznaniu kategorii uniwersyteckim dyscyplinom wpłynęła na UZ 29 lipca 2022 r. Uniwersytet otrzymał wtedy 8 kategorii A, 13 kategorii B+ i 2 kategorie B.

– Warto przypomnieć, iż w poprzedniej ewaluacji naukowej za lata 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski uzyskał jedynie 1 kategorię A, 10 kategorii B i 1 kategorię C (po odwołaniu przyznano kategorię B). Aktualny wynik ewaluacji wskazuje na dynamiczny rozwój wszystkich dyscyplin naukowych na Uniwersytecie Zielonogórskim. Bardzo dobry wynik ewaluacji zawdzięczamy dużemu zaangażowaniu pracowników badawczych i badawczo-dydaktycznych naszej Uczelni, za co im w imieniu całej wspólnoty akademickiej serdecznie dziękuję! – komentuje prof. M. Mrugalski.

Ewaluacja 2017-2021 – kategorie przyznane Uniwersytetowi Zielonogórskiemu

Kategoria A

1. astronomia

2. automatyka, elektronika i elektrotechnika

3. ekonomia i finanse

4. inżynieria mechaniczna

5. językoznawstwo

6. literaturoznawstwo

7. nauki o polityce i administracji

8. nauki o zdrowiu

9. pedagogika

10. sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki

Kategoria B+

1. filozofia

2. historia

3. informatyka techniczna i telekomunikacja

4. inżynieria lądowa i transport

5. inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka

6. matematyka

7. nauki biologiczne

8. nauki fizyczne

9. nauki medyczne

10. nauki o zarządzaniu i jakości

11. nauki prawne

12. nauki socjologiczne

13. sztuki muzyczne


💸 Wspieraj nasze media na Patronite
https://patronite.pl/wlubuskie

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie umiarkowane
11.1 ° C
11.2 °
9.5 °
40 %
0.9kmh
51 %
pt.
20 °
sob.
24 °
niedz.
23 °
pon.
25 °
wt.
20 °

NAJPOPULARNIEJSZE