Znamy już ostateczne wyniki po odwołaniach uczelni i instytucji naukowych ewaluacji jakości działalności naukowej. Minister Edukacji i Nauk uwzględnij część naszych odwołań i podwyższył kategorie w poszczególnych dyscyplinach naukowych.
– Uzyskane kategorie naukowe oznaczają nie tylko możliwość prowadzenia szkół doktorskich w każdej z ww. dyscyplin, ale również pełną samodzielność przy tworzeniu kierunków studiów związanych z tymi dyscyplinami. Co więcej, od wyników oceny zależy też poziom subwencji przyznawanej Uniwersytetowi przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Warto podkreślić, iż Uniwersytet Zielonogórski otrzymał aż 10 kategorii A i 13 kategorii B+ – powiedział dr hab. inż. Marcin Mrugalski, prof. UZ, prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Ostatecznie zakończono już ocenę działalności naukowej na polskich uczelniach za lata 2017-2021. Na Uniwersytet Zielonogórski wpłynęła decyzja Ministra Edukacji i Nauki w sprawie przyznania kategorii naukowych po ich ponownym rozpatrzeniu. Cztery z dziesięciu dyscyplin naukowych, które odwołały się od pierwotnej decyzji ministra, uzyskały wyższe kategorie. Dyscypliny astronomia oraz sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki uzyskały kategorię A, natomiast dyscypliny sztuki muzyczne oraz nauki socjologiczne otrzymały kategorię B+.
Tym samym oznacza to, że wszystkie 23 dyscypliny naukowe na Uniwersytecie Zielonogórskim podlegające ewaluacji, posiadają pełnię praw akademickich, czyli prawo do nadawania stopni naukowych doktora i doktora habilitowanego. Wszystkie ośrodki z kategorią niższą niż B+ takie uprawnienia tracą.
Aktualna ocena polskich uczelni została wprowadzona nową ustawą o szkolnictwie wyższym i nauce – po raz pierwszy oceniano nie wydziały, a dyscypliny naukowe.
Przy ocenie jakości działalności naukowej, za które przyznawane są kategorie A+, A, B+, B i C, brane były pod uwagę osiągnięcia pracowników Uniwersytetu reprezentujących dane dyscypliny naukowe. Oceniane były w trzech kryteriach: poziom naukowy i artystyczny prowadzonej działalności naukowej, efekty finansowe badań naukowych i prac rozwojowych oraz wpływ działalności naukowej na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki.
Pierwsza decyzja Ministerstwa Edukacji i Nauki o przyznaniu kategorii uniwersyteckim dyscyplinom wpłynęła na UZ 29 lipca 2022 r. Uniwersytet otrzymał wtedy 8 kategorii A, 13 kategorii B+ i 2 kategorie B.
– Warto przypomnieć, iż w poprzedniej ewaluacji naukowej za lata 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski uzyskał jedynie 1 kategorię A, 10 kategorii B i 1 kategorię C (po odwołaniu przyznano kategorię B). Aktualny wynik ewaluacji wskazuje na dynamiczny rozwój wszystkich dyscyplin naukowych na Uniwersytecie Zielonogórskim. Bardzo dobry wynik ewaluacji zawdzięczamy dużemu zaangażowaniu pracowników badawczych i badawczo-dydaktycznych naszej Uczelni, za co im w imieniu całej wspólnoty akademickiej serdecznie dziękuję! – komentuje prof. M. Mrugalski.
Ewaluacja 2017-2021 – kategorie przyznane Uniwersytetowi Zielonogórskiemu
Kategoria A
1. astronomia
2. automatyka, elektronika i elektrotechnika
3. ekonomia i finanse
4. inżynieria mechaniczna
5. językoznawstwo
6. literaturoznawstwo
7. nauki o polityce i administracji
8. nauki o zdrowiu
9. pedagogika
10. sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki
Kategoria B+
1. filozofia
2. historia
3. informatyka techniczna i telekomunikacja
4. inżynieria lądowa i transport
5. inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka
6. matematyka
7. nauki biologiczne
8. nauki fizyczne
9. nauki medyczne
10. nauki o zarządzaniu i jakości
11. nauki prawne
12. nauki socjologiczne
13. sztuki muzyczne
💸 Wspieraj nasze media na Patronite
https://patronite.pl/wlubuskie
Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)