niedziela, 3 grudnia, 2023
Strona głównaWiadomościGorzów Wlkp.Cyfrowa Rewolucja w Gorzowie - powstaje nowa instytucja za miliony

Cyfrowa Rewolucja w Gorzowie – powstaje nowa instytucja za miliony

To będzie nowoczesne miejsce do przetwarzania i przechowywania danych dla całego regionu lubuskiego. Przy ul. Walczaka na terenie szpitala wojewódzkiego za miliony złotych powstaje Lubuskie Centrum Kompetencji Cyfrowych i Usług Wspólnych tzw. Data Center. Byliśmy na placu budowy i rozmawialiśmy z głównym wykonawcą.

Od kilku tygodni w dawnym XIX wiecznym budynku szpitala robota pali się w rękach. Na ul. Walczaka w Gorzowie Wielkopolskim odbywa się rewitalizacja historycznego budynku nr 13. Powstaje tutaj nowoczesne Centrum Kompetencji Cyfrowych i Usług Wspólnych, chociaż jak przyznaje sam marszałek Marcin Jabłoński nazwa wymaga skrócenia, ale obecnie oddaje ducha tej nowej gorzowskiej instytucji.

Realizowane są zakupy zaawansowanego sprzętu teleinformatycznego za kilkadziesiąt milionów złotych. Zaraz w Gorzowie powstanie instytucja o charakterze regionalnym gotowa do przetwarzania i przechowywania danych. Będzie świadczyć najnowocześniejsze usługi informatyczne dla wielu firm, jednostek czy samorządów – mówi Marcin Jabłoński, marszałek województwa lubuskiego.

Po kompleksie oprowadza nas Maciej Buszkiewicz, zastępca dyrektora zamiejscowego biura Urzędu Marszałkowskiego. Bywa tutaj kilka razy w tygodniu, zna pracowników i widać, że żyje tym projektem.

Prace budowlane przebiegają sprawnie, z pierwszym etapem mającym zakończyć się w połowie 2024 roku. Docelowo, na obszarze ok. 14.700 mkw. zrewitalizowane zostaną nie tylko budynki, ale także przestrzeń wokół nich, włącznie z zielenią, tworząc przestrzeń przyjazną zarówno technologicznie, jak i estetycznie.

Inicjatywa ta to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na elektroniczne formy administracji, zwłaszcza widoczne podczas pandemii COVID-19. Wyraźnie pokazała ona, jak kluczowy jest dostęp do niezawodnych i bezpiecznych systemów cyfrowych. Całkowity koszt projektu to imponująca suma, sięgająca około 68 milionów złotych. Finansowanie zostało zapewnione częściowo przez fundusze unijne, które pokrywają znaczącą część wydatków, dając solidne podstawy do realizacji ambitnych planów Centrum. Na całe zadanie składają się trzy projekty.

To przedsięwzięcie to przede wszystkim inwestycja w przyszłość naszego regionu. Chcemy, by Lubuskie było synonimem innowacji i dostępności cyfrowej dla każdego mieszkańca – mówi z entuzjazmem o projekcie Marcin Jabłoński, marszałek województwa.

W ramach I etapu budowy nastąpi przekształcenie funkcji, rewaloryzacja największej części nieużytkowanego, zdegradowanego poszpitalnego budynku (obiektu po pralni, kuchni o powierzchni zabudowy ok. 2100 m2, który trwale utracił swoją funkcję i przeznaczenie na Data Center – część pasywną serwerowni oraz pomieszczenia biurowe, które posłużą na działanie:

  • Data Center – serwerownia i centrum usług IT, stanowiące lokalną chmurę danych dla placówek medycznych oraz jednostek samorządu województwa lubuskiego;
  • Centrum Usług Wspólnych IT dla Wojewódzkich Samorządowych Jednostek Organizacyjnych, administracji JST oraz jednostek medycznych.
  • przeniesienie gorzowskiej delegatury UMWL
  • kompleks pomieszczeń biurowych dla start-upów z branży IT i pokrewnych – gdzie celem jest inkubacja i wsparcie rozwoju przedsięwzięć gospodarczych
default

Jak mówi w rozmowie z nami Katarzyna Frontczak-Mazur, kierownik budowy z ramienia głównego wykonawcy firmy Westabuilding, obiekt zostanie zamknięty do końca roku (pokrycie dachowe), a remontowana część budynku oddana od użytkowania do czerwca 2024.

Serce Centrum znajdzie się w zrewitalizowanym budynku w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie powstanie Data Center – technologiczne centrum danych dla sektora publicznego. Będzie to również miejsce dla start-upów i wsparcie dla rozwoju kompetencji cyfrowych w regionie. W nowszej części znajdą się potężne szafy z serwerami do obsługi ruchu w internecie. Z danych będą nie tylko korzystać mieszkańcy, ale także instytucje czy samorządy.

Celem jest stworzenie technicznej bazy do zapewnienia korzystania w przyszłości z coraz to większej ilości systemów i aplikacji, służących załatwianiu spraw przez Internet i upraszczania życia obywateli, odpowiadającej na zwiększającą się potrzebę wykorzystania e-usług.

Dodatkowo Centrum będzie wspierać zdrowie publiczne poprzez systemy oparte o sztuczną inteligencję. Projekty jak MedBrain L mają na celu usprawnienie diagnostyki w takich dziedzinach jak neurologia, pulmunologia czy mammografia, co ma ogromne znaczenie dla jakości i szybkości leczenia pacjentów.

Zaangażowanie w projekt oznacza nie tylko postęp technologiczny, ale także odnowienie i nadanie nowego celu starym, zaniedbanym budynkom, co przyczyni się do ochrony dziedzictwa kulturowego regionu. W pomieszczeniach nowej instytucji swoje miejsce znajdzie również zamiejscowe biuro Urzędu Marszałkowskiego, który obecnie znajduje się w wynajmowanych pomieszczeniach na ul. Ignacego Mościckiego.

Lubuskie Centrum Kompetencji Cyfrowych i Usług Wspólnych to obiecująca inwestycja w przyszłość, która zwiastuje nową erę dostępności i komfortu w korzystaniu z usług publicznych przez mieszkańców województwa.


✅ Udostępnij, skomentuj i polub – razem tworzymy Wiadomości Lubuskie

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GORZÓW WLKP.

Gorzów Wielkopolski
słabe opady śniegu
-2.9 ° C
-2.9 °
-2.9 °
83 %
1.8kmh
100 %
niedz.
-1 °
pon.
-1 °
wt.
-0 °
śr.
2 °
czw.
1 °

NAJPOPULARNIEJSZE