niedziela, 19 maja, 2024
Strona głównaWiadomościGorzów Wlkp.Gorzów czy Gorzów Wielkopolski? Konsultacje dopiero w przyszłym roku

Gorzów czy Gorzów Wielkopolski? Konsultacje dopiero w przyszłym roku

Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki przychylił się do wniosku dotyczącego konsultacji o zmianie nazwy miasta i ostatecznie wyznaczył ich termin. Nie odbędą się one jednak w tym roku, tak jak planowano, a dopiero w połowie 2024. Dlaczego?

Co ze zmianą nazwy miasta? Chce tego część mieszkańców

Na początku listopada grupa działaczy i znanych gorzowian złożyła do prezydenta miasta wniosek, w którym domaga się przeprowadzenia konsultacji w sprawie zmiany nazwy miasta. Chodzi o to, by z nazwy usunąć człon „Wielkopolski”, który nijak ma się do Gorzowa, położonego w województwie lubuskim.

Teraz wiadomo już, że konsultacje się odbędą, bo prezydent przychylił się do wniosku. Zaproponował jednak inną datę niż wnioskodawcy, którzy proponowali przeprowadzenie konsultacji jeszcze w listopadzie. Ostatecznie, trzeba będzie jednak na nie poczekać.

Konsultacje w sprawie zmiany nazwy miasta Gorzowa. Kiedy się odbędą?

Prezydent zdecydował, że konsultacje rozpoczną się 6. maja i potrwają do 2. sierpnia. W tym czasie każdy mieszkaniec będzie mógł wyrazić swoją opinię na temat nazwy miasta: czy zostawić Gorzów Wielkopolski czy też zmienić nazwę wyłącznie na Gorzów. Skąd taka zwłoka?

– Czas poprzedzający rozpoczęcie konsultacji społecznych będzie wykorzystany do tego, by przygotować materiały informacyjne i edukacyjne, zaplanować odpowiednią kampanię promocyjno – informacyjną, zaprosić do współpracy placówki oświatowe, sporządzić analizę skutków finansowych ewentualnej zmiany nazwy miasta, a także by utworzyć zespół konsultacyjny, w którego skład wejdą specjaliści z różnych dziedzin m.in. językoznawcy, historycy, socjologowie miast. Zależy nam bowiem na stworzeniu ram organizacyjnych do przeprowadzenia obiektywnego procesu i wsparciu go przez osoby bezstronne – przekazują urzędnicy z Biura Konsultacji Społecznych i Rewitalizacji UM w Gorzowie.

Wnioski z konsultacji powinny być znane do końca sierpnia 2024 roku. Wtedy też zapadnie decyzja co dalej ze zmianą nazwy miasta.


💸 Wspieraj nasze media na Patronite
https://patronite.pl/wlubuskie

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GORZÓW WLKP.

Gorzów Wielkopolski
zachmurzenie małe
13.8 ° C
13.8 °
13.8 °
73 %
0.5kmh
31 %
niedz.
22 °
pon.
23 °
wt.
27 °
śr.
27 °
czw.
16 °

NAJPOPULARNIEJSZE