środa, 17 lipca, 2024
Strona głównaWiadomościGorzów Wlkp.Jak Unia Europejska wspiera lokalne produkty?

Jak Unia Europejska wspiera lokalne produkty?

Otwarcie Lubuskiego Muzeum Browarnictwa to jasny sygnał, że Fundusze Europejskie to nie tylko infrastruktura drogowa, budownictwo czy szkolenia. To także dbanie o regionalizm i zachowanie lokalnej tożsamości oraz historii.

– Mamy dokumenty, które świadczą, że w tym miejscu już w 1771 roku była warzelnia. Jednak historię zaczynamy od 1848 roku, czyli daty powstania Browaru Witnica. Początkowo były tutaj tylko nasze eksponaty, ale zabiegaliśmy również o pamiątki z innych browarów – tłumaczy w rozmowie z Lubuskiem Centrum Informacyjnym Roman Sybal, kustosz Lubuskiego Muzeum Browarnictwa.

Warto zaznaczyć, że piwo z Witnicy było jednym z pierwszych produktów regionalnych wpisanych na listę Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Sam browar promuje nie tylko gminę, ale także całe województwo. 14 maja odbyło się oficjalne otwarcie.

– Cieszymy się, że udało się stworzyć miejsce, gdzie można wyeksponować wielką tradycję browarnictwa i pokazać dorobek tego miejsca, a także zrealizować pomysł na atrakcję turystyczną – zachwalał Marcin Jabłoński, członek zarządu województwa lubuskiego.

Beneficjentem projektu unijnego jest Lubuskie Stowarzyszenie Miłośników Browarnictwa, które na realizację zadania pozyskało blisko 3 mln zł (dokładnie 3 002 043,41 zł), samemu zapewniając wkład własny w kwocie ponad 0,5 mln zł.

– Browar słynie z odległej historii i zależało nam, aby uwiecznić historycznie zakład jak i ludzi, którzy w nim pracowali. Naszym zadaniem jest, aby łączyć historię z teraźniejszością. Technologia jest znacznie poprawiona, zainwestowaliśmy sporo środków w tym również Unii Europejskiej – tłumaczył Zbigniew Czyrka, prezes stowarzyszenia.

W ramach zadania wykonano roboty budowlano – montażowe, renowacyjne, konserwatorskie oraz instalacyjne budynku. Warto zaznaczyć, że pomieszczenie starej słodowni jest zabytkiem wpisanym do rejestru. Środki wystarczyły na wiele nowoczesnych rozwiązań m.in. windy dla niepełnosprawnych, montaż instalacji paneli fotowoltaicznych, zakup platformy i aplikacji e-kultury i prezentacji zasobów on – line, sprzęt multimedialny i wystawienniczy.

Dzięki takim rozwiązaniom można nawet komputerowo skomponować swój własny smak piwa. To oczywiście niejedyny projekt realizowany w tym miejscu. Wcześniej sam Browar Witnica S.A. pozyskał dodatkowe 1,2 mln zł. Zadanie polegało wprowadzeniu innowacyjnej technologii dzięki której, można uzyskać piwo o mniejszej zawartości związków chemicznych i większej zawartości minerałów i witamin. Proponowane rozwiązanie łączy w sobie tradycyjne podejście do browarnictwa (zachowanie odpowiedniej długości trwania procesów technologicznych) z nowoczesnością i postępem, który pozwala na coraz lepsze wykorzystanie potencjału produkcyjnego.

Zadania zostały zrealizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GORZÓW WLKP.

Gorzów Wielkopolski
zachmurzenie umiarkowane
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
78 %
2.7kmh
80 %
śr.
17 °
czw.
26 °
pt.
29 °
sob.
30 °
niedz.
32 °

NAJPOPULARNIEJSZE