niedziela, 10 grudnia, 2023
Strona głównaWiadomościGorzów Wlkp.Jakie były najpopularniejsze imiona dla dzieci w 2022 roku?

Jakie były najpopularniejsze imiona dla dzieci w 2022 roku?

Gorzowski Urząd Stanu Cywilnego podsumował miniony rok pod względem urodzeń. Jak co roku przedstawiono między innymi jakie imiona rodzice najchętniej nadawali nowonarodzonym maluszkom.

W ubiegłym, czyli w 2022 roku, Urząd Stanu Cywilnego w Gorzowie sporządził 1.441 aktów urodzenia. Nieco więcej było dziewczynek, ale różnica nie była w tym wypadku duża. Na świat przyszło bowiem 729 dziewczynek zgłoszonych do USC w Gorzowie oraz 712 chłopców.

Jak zawsze, przy urodzeniu się dziecka rodzice stawali też przed nie lada dylematem, a mianowicie: jakie imię wybrać? Przypomnijmy: w Polsce nie ma konkretnych przepisów mówiących o tym jakie imiona można nadawać, a jakie nie. Istnieją w tym względzie jednak pewne zasady i reguły określone w tej sprawie przez Radę Języka Polskiego. Jeśli zostaną one naruszone urzędnik USC może odmówić nadania dziecku określonego imienia. Jakie to zasady?

  1. Nie mogą być to imiona prześmiewcze
  2. Nie powinny być to imiona archaiczne
  3. Imię nie powinno pochodzić od nazw geograficznych, np. Korea, Malta, itp.
  4. Imiona nie powinny pochodzić od wyrazów pospolitych, np. antena, obrus, itp.

W Gorzowie nie było problemów z takimi imionami. Jakie więc były nadawane najczęściej? Jak wskazuje USC wśród dziewczynek największą popularnością cieszyły się takie imiona jak Maria, Maja i Pola, w śród chłopców: Jan, Leon i Tymon.

Urzędnicy informują również, że w ubiegłym roku w Gorzowie rodziły się także dzieci cudzoziemców; najwięcej (148) Ukraińców, ale także Białorusinów (siedmioro), Wietnamczyków (pięcioro), Gruzinów (troje), Chińczyków (dwoje) oraz Litwinów, Uzbeków i mieszkańców Indonezji (po jednym).


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GORZÓW WLKP.

Gorzów Wielkopolski
zachmurzenie duże
3.8 ° C
3.8 °
3.8 °
95 %
4.2kmh
100 %
niedz.
7 °
pon.
8 °
wt.
6 °
śr.
4 °
czw.
2 °

NAJPOPULARNIEJSZE