poniedziałek, 24 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraSukcesy i porażki. Koalicja podsumowała trudny rok

Sukcesy i porażki. Koalicja podsumowała trudny rok

Na corocznej konferencji prasowej zarząd województwa, koalicjanci oraz Lubuskie Zespół Parlamentarny podsumowali mijające 12 miesięcy i kreślili plany na 2023 rok. Dostał się też niektórym mediom, które zdaniem samorządowców negują pozytywne działania szukając afer.

Początek nowego roku to nowe otwarcie. Gdy chcieliśmy przystąpić do realizacji Strategii Rozwoju Województwa wydarzyły się katastrofy. Najpierw wojna w Ukrainie. Później krocząca inflacja, kryzys energetyczny, katastrofa na Odrze – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak, wymieniając inwestycje i sukcesy województwa lubuskiego – Wydarzyło się to wszystko dzięki zgodzie w koalicji, dzięki temu, że dobrze współpracowaliśmy. To pokazuje jak ważny jest samorząd, który jest fundamentem wolnej Polski. (dalsza część artykułu pod zdjęciem)

fot: Paweł Wańczko / Lubuskie.pl

Do najważniejszych inwestycji marszałek Polak zaliczyła otwarcie Mostu w Milsku, Centrum Kreatywnej Kultury czy termomodernizację prawie wszystkich obiektów szpitalnych, a także Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Ten ostatni z resztą jest traktowany przez przewodniczącego sejmiku Wacława Maciuszonka jak swoisty „pomnik” dobrej działalności koalicji rządzącej województwem.

Nie zatrzymały nas nawet negatywne opinie ministra zdrowia i wojewódzkiego konsultanta. Twierdzono, że jest ona realizowana kosztem oddziałów dziecięcych w małych szpitalach. W lubuskiej ochronie zdrowia jest wiele potrzeb, w szczególności chcemy inwestować w specjalistów, którzy teraz tworzą tam oddziały. My nie budujemy pomników ani pałaców. To inwestycje od wielu lat planowane, ale nie bez problemów. Dużo było przeciwników w tym prezydent Zielonej Góry, który przedłużał wydanie pozwolenia na budowę – dodała włodarz województwa.

Poza twardymi inwestycjami wspomniano również, że już piąty rok finansowania programu in vitro, dzięki któremu urodziło się 90 dzieci, a w samym 2022 roku są kolejny 44 ciąże. Dużym sukcesem okazują się różnego typu stypendia w tym 70 dla przyszłych lekarzy, 30 dla położnych i pielęgniarek, 350 dla utalentowanych młodych ludzi w wieku szkolnym. Województwo lubuskie działało też w terenie. Udało się zorganizować 9 pikników zdrowia, 3 kongresy kobiet oraz 5 odsłon Święta Województwa Lubuskiego.

Zarząd województwa również działał na terenach wiejskich – W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich udało się przeznaczyć środki na rozwój kanalizacji w małych gminach – 60 mln zł ze 100% dofinansowaniem. Obecnie stopień kanalizacji lubuskiej wsi dochodzi do 50% i ważne jest to, że zgodziliśmy się, aby przeznaczyć w nowej perspektywie unijnej 18,56% właśnie na tereny wiejskie – wymieniał wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn. (dalsza część artykułu pod zdjęciem)

fot: Paweł Wańczko / Lubuskie.pl

W nowym roku do najważniejszych zadań będzie dokończenie Parku Technologii Kosmicznych, Teatru Lalek oraz budynku pasywnego. Ruszą również pierwsze konkursy z nowego unijnego rozdania.

915 mln euro to największa kwota pozyskana przez region z pieniędzy unijnych. Mamy nadzieję, że po kilkunastu kolejnych tygodniach uszczegóławiania szeregu dokumentów będziemy w stanie wiosną rozpocząć pierwsze postępowania konkursowe tak, aby jak najszybciej te pieniądze przeznaczone na lubuską gospodarkę, ochronę środowiska, sferę społeczną, rewitalizację, wymiar terytorialny, dotarły do oczekujących beneficjentów, bo przecież te wszystkie programy są spóźnione już prawie dwa lata. Niestety sposób negocjacji polskiego rządu z Komisją Europejską jest powszechnie znany – tłumaczył członek zarządu Marcin Jabłoński.

Działania województwa chwalili również posłowie i senator z Lubuskiego Zespołu Parlamentarnego – Mnóstwo działań jest konsekwencją szerszego kontekstu i planu i np. utworzeniem wydziału lekarskiego i następnie rozwoju szpitala uniwersyteckiego. Mamy coraz więcej specjalistów, niezwykle kompetentnych i tak wspaniale przygotowani ludzie będą kształcić pokolenie kolejnych lekarzy. To wszystko tworzy spójną i logiczną całość -wskazywał Poseł na Sejm RP Waldemar Sługocki, zwracając uwagę na strategiczne zarządzanie w regionie. (dalsza część artykułu pod zdjęciem)

fot: Paweł Wańczko / Lubuskie.pl

Oberwało się jednak niektórym mediom, w domyśle narodowym, sprzyjającym rządzącej partii, że nie pokazują pozytywnych zmian w województwie, które mogą sprawić, że będziemy dobrze wyglądać na tle całego kraju, a jedynie szukają dziury w całym. Najlepszym przykładem jest sprawa katastrofy na Odrze. Na konferencji z ust „redaktora naczelnego” Gazety Lubuskiej padły pytania o blokadę inwestycji rządowych przez Niemców.

Panie redaktorze „Fur Dutschland”, ile razy powtórzyliście to hasło w swoich mediach narodowych. Rzeka Odra jest graniczna i jeżeli realizuje się na niej inwestycje trzeba rozmawiać, a nie szczuć jednych na drugich. Niemcy to są nasi przyjaciele, tylko z nimi trzeba rozmawiać, a wy szczujecie Polaków na Niemców – senator Wadim Tyszkiewicz.

Największą porażką regionu samorządowcy uznali brak środków z Krajowego Planu Odbudowy – W ubiegłym roku moglibyśmy realizować zadania i inwestycje, gdyby Polska realizowała wyroki TSUE i naprawiła swoje sądownictwo. Środowisko polityczne i rządzące nie chce wyjść na drogę zmian. Pamiętajmy, że dużo środków z KPO ma pójść na zmiany energetyczne związane kryzysem, który wynika z wojny na Ukrainie. Mam nadzieję, że nowy rok sprawi, że władza centralna zmieni swoje podejście – dodał poseł Sługocki.

Parlamentarzysta zaapelował również, aby przestać manipulować i mijać się z prawdą w kwestiach środków z KPO, bo to nie prawda, że są to pożyczki, gdyż 106,9 mld zł to pieniądze bezzwrotne – dotacje, które Polsce bardzo obecnie brakuje.

fot: Paweł Wańczko / Lubuskie.pl

🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie umiarkowane
13.9 ° C
13.9 °
12.8 °
39 %
0.8kmh
67 %
pon.
25 °
wt.
25 °
śr.
28 °
czw.
31 °
pt.
27 °

NAJPOPULARNIEJSZE