piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościGorzów Wlkp.Kolejki przed cukierniami, czyli Tłusty Czwartek

Kolejki przed cukierniami, czyli Tłusty Czwartek

Dzisiaj (16.02) mamy jeden z najsłodszych dnia w roku! Nic dziwnego, ze przed gorzowskimi cukierniami już od samego rana ustawiają się kolejki kupujących. Wszyscy czekają na ciepłe i pyszne pączki. Bo to jedyny dzień w roku kiedy można je jeść bez wyrzutów sumienia!

Tłusty Czwartek to święto podczas którego można bezkarnie się objadać! Wypada w ostatni czwartek przed wielkim postem i rozpoczyna tym samym ostatni tydzień karnawału. Tradycją jest, że tego dnia trzeba zjeść przynajmniej jednego pączka, co ma zapewnić pomyślność i powodzenie na cały rok. Nic więc dziwnego, ze w Gorzowie już od rana przy cukierniach ustawiają się kolejki mieszkańców. Każdy chce się załapać na małą, okrągłą słodkość.

A po jakie pączki najczęściej sięgają gorzowianie?

Gusta są różne, ale największym powodzeniem cieszą się te z nadzieniem różanym. Oprócz tego mamy pączki z budyniem, czekoladą i rumem. Te z budyniem również często są kupowane – przyznaje sprzedawczyni z jednej z gorzowskich cukierni.

Ale Tłusty Czwartek to nie tylko pączki, bo równie dużym powodzeniem cieszą się m.in. faworki. Chodzi o to, by było słodko i tłusto!

Sama tradycja Tłustego Czwartku wzięła się z obrzędów pogańskich kiedy to świętowani odejście zimy i nadejście wiosny. Wtedy też objadano się tłustymi potrawami, w tym m.in. różnego rodzaju mięsami, a jako dodatek podawano pączki. Ale nie w takiej formie, w jakiej znamy je dzisiaj. Tamtejsze były bowiem nadziewane… słoniną lub boczkiem.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GORZÓW WLKP.

Gorzów Wielkopolski
pochmurnie
12.1 ° C
12.1 °
12.1 °
94 %
1.7kmh
15 %
pt.
27 °
sob.
21 °
niedz.
23 °
pon.
23 °
wt.
21 °

NAJPOPULARNIEJSZE