piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościGorzów Wlkp.Czas na wiosenne porządki. Jak zadbać o drzewa?

Czas na wiosenne porządki. Jak zadbać o drzewa?

Wiosna zbliża się coraz większymi krokami i chociaż oficjalnie rozpocznie się dopiero za miesiąc (20.marca) to niektórzy już powoli przygotowują się do porządków. Po zimie należy zadbać o rośliny w ogródkach, na działkach czy na tarasach. Ale jak to zrobić prawidłowo?

Każda roślina, każdy kwiat i drzewo wymaga odpowiedniego podejścia. I o ile o kwiaty można dbać we własnym zakresie, przycinając według zaleceń pielęgnacyjnych lub według własnego uznania, o tyle z drzewami sytuacja wygląda nieco inaczej. Nie zawsze można je przycinać tak jak się chce, a w przypadku np. całkowitego wycięcia konieczna jest zgodna urzędników.

– Gdy konieczne jest cięcie pielęgnacyjne, przypominamy, że nie wolno usuwać gałęzi w wymiarze przekraczającym 30% korony, która rozwinęła się w całym okresie rozwoju drzewa. Natomiast jeśli właściciel planuje usunąć drzewo ze swojej posesji, to za każdym razem gdy drzewa o obwodzie pnia przekraczającym 50 cm na wysokości 5 cm, które są planowane do wycinki z prywatnych nieruchomości, podlegają zgłoszeniu w Urzędzie Miasta Gorzowa Wielkopolskiego – informuje Natalia Marcinkiewicz, dyrektor gorzowskiego Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa.

Wzór wniosku o zgłoszenie drzewa do wycinki znajdziecie TUTAJ. Można go też pobrać osobiście w Wydziale Ochrony Środowiska i Rolnictwa w UM przy ulicy Myśliborskiej. Wypełniony wniosek należy dostarczyć do urzędu. Później wyznaczony urzędnik przyjedzie i dokona oględzin drzewa lub drzew zgłoszonych do wycinki sporządzając odpowiedni protokół. Potem miasto ma 14 dni na ewentualne zgłoszenie sprzeciwu co do wycięcia, a w przypadku braku takiego sprzeciwu osoba zgłaszająca ma pół roku na wycięcie drzewa.

Więcej na temat ochrony drzew i ich pielęgnacji znajdziecie na stronie: Standardy ochrony drzew – Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GORZÓW WLKP.

Gorzów Wielkopolski
zachmurzenie duże
11 ° C
11 °
11 °
70 %
1.7kmh
99 %
czw.
11 °
pt.
21 °
sob.
24 °
niedz.
24 °
pon.
27 °

NAJPOPULARNIEJSZE