czwartek, 18 lipca, 2024
Strona głównaWiadomościGorzów Wlkp.Kończą się prace przy Fontannie Pauckscha

Kończą się prace przy Fontannie Pauckscha

Renowacja fontanny znajdującej się na Starym Rynku dobiega już końca. Jak informują urzędnicy: najpóźniej w weekend zostanie uruchomiona i da przyjemne orzeźwienie mieszkańcom.

Większość prac jest już praktycznie skończonych. Pozostały tak naprawdę jedynie odbiory techniczne i wodotrysk będzie mógł zachwycać swoim nowym obliczem.

Przypomnijmy: fontanna została poddana gruntownej renowacji. Roboty rozpoczęły się w marcu tego roku. Zarówno rzeźba jak i sama niecka zostały dokładnie oczyszczone, dodatkowo z niecki usunięto warstwy zapraw i zabrudzeń. Zlikwidowano też ubytki i spękania, które pojawiły się w miarę upływu czasu. Wszystko to odbywało się pod czujnym okiem konserwatora zabytków.

To już druga taka renowacja fontanny, pierwsza miała miejsce około 10 lat temu. Sama fontanna Pauckscha stoi na gorzowskim rynku od 1897 roku chociaż obiekt, który możemy podziwiać teraz jest jedynie rekonstrukcją oryginału, który podczas II wojny światowej został zniszczony przez Niemców. Przedstawia ona kobietę trzymającą w rękach dwa wiadra, co symbolizuje pracowitość i siłę mieszkańców. Znajdujące się u jej stóp dzieci symbolizują przemysł, rybołówstwo i żeglugę, a całość ma nawiązywać do znajdującej się w pobliżu Warty.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GORZÓW WLKP.

Gorzów Wielkopolski
zachmurzenie umiarkowane
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
78 %
2.7kmh
80 %
śr.
17 °
czw.
26 °
pt.
29 °
sob.
30 °
niedz.
32 °

NAJPOPULARNIEJSZE