niedziela, 24 września, 2023
spot_img
Strona głównaWiadomościGorzów Wlkp.Kontraktu nie ma, ale szpital rozpoczyna operacje

Kontraktu nie ma, ale szpital rozpoczyna operacje

Już w tym miesiącu specjaliści z gorzowskiej lecznicy rozpoczną wykonywanie operacji ratujących życie. Mimo, iż Narodowy Fundusz Zdrowia wciąż nie zatwierdził kontraktu na uruchomienie kardiochirurgii to lekarze będą wykonywali pilne zabiegi.

Nowoczesna i w pełni wyposażona sala operacyjna do zabiegów kardiochirurgicznych – jest, sale dla pacjentów – są, wykwalifikowana kadra – gotowa do pracy. Tylko kontraktu z NFZ umożliwiającego leczenie wciąż nie ma. Dlaczego? Tego tak naprawdę nie wiadomo, bo ostatnie tłumaczenia Elżbiety Płonki z PiS-u opierały się na rzekomym niespełnianiu określonych wymogów przez oddział. To jednak tłumaczenia zupełnie niezgodne ze stanem faktycznym, bo tak dobrze przygotowanego oddziału w najbliższej okolicy nie ma. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj:

Gorzowski szpital postanowił więc rozpocząć pilne operacje kardiochirurgiczne, nawet mimo braku kontraktu. Nie będą one jednak przeprowadzane na oddziale kardiochirurgii, ale na pododdziale utworzonym przy działającej już kardiologii. Przygotowano tu sale operacyjną, gabinet zabiegowy, pracownię USG, sale ogólne dla 12 pacjentów oraz sale intensywnego nadzoru pooperacyjnego z miejscem dla czterech chorych.

W pierwszej kolejności będziemy zabezpieczali wymagających pilnych operacji pacjentów z północnej części województwa lubuskiego, ale też z całego regionu. Chodzi o osoby z ostrymi zespołami wieńcowymi, ostrymi zespołami aortalnymi i złożonymi wadami serca – powiedział dr Seweryn Grudniewicz, kierownik zespołu kardiochirurgicznego.

O zdrowie pacjentów zatroszczy się pięciu kardiochirurgów i dwoje perfuzjonistów obsługujących płucoserce. Na początek specjaliści mają w planach przeprowadzanie czterech operacji tygodniowo.

Przypomnijmy: walka o uruchomienie oddziału kardiochirurgicznego w gorzowskim szpitalu trwa już od kilku lat. Mimo wieli głosów poparcia, zarówno ze strony mieszkańców, specjalistów jak i osób publicznych, NFZ wciąż nie przyznał lecznicy kontraktu na jego uruchomienie. A sprawa jest naprawdę istotna, bo w tej chwili wielu lubuszan musi szukać fachowej pomocy kardiochirurgicznej poza granicami województwa, np. w Poznaniu czy w Szczecinie. W Lubuskiem działa co prawda jeden taki oddział, w Nowej Soli, ale potrzeby pacjentów są dużo większe i tamtejsza placówka nie jest w stanie zająć się wszystkimi, którzy tego wymagają. Ponadto, choroby związane z układem krążenia często dopadają nagle i konieczne jest natychmiastowe działanie. W wielu przypadkach każda minuta jest na wagę życie (i to dosłownie!).


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GORZÓW WLKP.

Gorzów Wielkopolski
bezchmurnie
21.6 ° C
21.6 °
21.6 °
59 %
0.9kmh
10 %
niedz.
19 °
pon.
22 °
wt.
25 °
śr.
26 °
czw.
25 °

NAJPOPULARNIEJSZE