piątek, 23 lutego, 2024
Strona głównaWiadomościGorzów Wlkp.Miliony złotych na wsparcie pielęgniarstwa na AJP

Miliony złotych na wsparcie pielęgniarstwa na AJP

Dodatkowe 800 tys. zł otrzymała właśnie Akademia im Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp. na wsparcie kierunku pielęgniarstwo. Pieniądze pójdą na wynagrodzenia kadry, zakup sprzętu, a także odpowiednie środki. Do tej pory Urząd Marszałkowski przekazał uczelni prawie 3,5 mln zł.

Współpracujemy w zakresie utworzenia, a teraz również prowadzenia kierunku pielęgniarstwo i położnictwo. Podpiszemy umowę na 800 tys. złotych. Na uczelni widać już pierwsze efekty kształcenia. Mamy wyniki i to bardzo dobre, mamy pierwszych absolwentów – mówiła podczas konferencji prasowej Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa lubuskiego.

To nie jedyne wsparcie, jakie zarząd województwa udzielił Akademii. Do tej pory podpisano 122 umowy stypendialne na łączną kwotę ponad 1,3 mln zł. Dzięki temu zatrzymujemy medyków w województwie lubuskim. Należy pamiętać, że absolwenci, którzy otrzymali wsparcie muszą po studiach przepracować odpowiedni czas w lubuskich jednostkach zdrowia.

 – Zaczynaliśmy od zera, nie mając nawet ani jednego łóżka do ćwiczeń. Pierwszą dotację, którą otrzymaliśmy, przeznaczyliśmy w pełni na wyposażenie. Kolejne transze pomocy przeznaczone są na płace i na doraźne zakupy. Gdyby nie pomoc władz województwa, urzędu marszałkowskiego, samorządu województwa, byłoby nam bardzo trudno. Na dziś mamy w pełni wyposażone sale ćwiczeniowe, korzystamy z sal w szpitalu wojewódzkim, też przy życzliwości władz województwa i zarządu szpitala – mówiła prof. dr hab. Elżbieta Skorupska-Raczyńska, rektor Akademii im. Jakuba z Paradyża.

W tym roku pierwsi absolwenci opuszczą mury uczelni. Ogółem na trzech rocznikach pielęgniarstwa w Gorzowie studiuje 120 osób, na ratownictwie medycznym – ponad 70. Co ciekawe na kierunku pielęgniarstwo przeważają kobiety, z kolei odwrotna sytuacja jest na kierunku ratownictwa. Uczelnia, na razie korzysta z budynku nr 8 na ul. Chopina, ale już niedługo ma ruszyć budowa nowego modułowego 3-kondygnacyjnego budynku.

– W tym momencie czekamy na ostatnie zapytania dotyczące przetargu, który jest na ostatniej prostej. Rozpoczynamy prace w kwietniu. Cały proces inwestycyjny ma być zakończony w przyszłym roku pod klucz – dodała rektor.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GORZÓW WLKP.

Gorzów Wielkopolski
zachmurzenie duże
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
69 %
4.5kmh
100 %
pt.
9 °
sob.
10 °
niedz.
10 °
pon.
11 °
wt.
13 °

NAJPOPULARNIEJSZE