poniedziałek, 26 lutego, 2024
Strona głównaWiadomościGorzów Wlkp.Oddaj krew i uratuj życie!

Oddaj krew i uratuj życie!

Z okazji Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK w najbliższy piątek (25.11) przed budynkiem Urzędu Miasta w Gorzowie stanie specjalny autobus, w którym każdy chętny (i zdrowy) mieszkaniec będzie mógł oddać krew. Bus pojawi się na miejscu około godziny 8:00.

Dni od 22 do 26 listopada zostały ustanowione przez Polski Czerwony Krzyż jako Dni Honorowego Krwiodawstwa. W tym czasie kładzie się więc szczególny nacisk na potrzebę dzielenie się tym cennym lekiem. Oddając krew można bowiem uratować komuś życie! W jaki sposób?

Krew pełni miedzy innymi funkcję obronną, dostarcza komórkom tlen, odpowiada za transport składników odżywczych do narządów czy utrzymanie stałej temperatury ciała. Utrata większej ilości krwi stanowi zagrożenie życia i zdrowia. Ze względu na to, że nie ma obecnie żadnego produktu, który mógłby zastępować krew to jedynym ratunkiem dla osób, które ją straciły (np. w wyniku wypadku) jest przetoczenie jej od dawcy. Pamiętać jednak należy, że grupy krwi dawcy i biorcy muszą się zgadzać.

Dlatego każdy kto chce i ma ku temu możliwości zdrowotne, może regularnie oddawać krew w wyznaczonych do tego punktach. W Gorzowie tradycyjnie można to zrobić w Regionalnym Centrum krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ulicy Dekerta 1.

A już w piątek (25.11) krew będzie pobierana także w krwiobusie, który stanie przed Urzędem Miasta przy ulicy Sikorskiego. Będzie dostępny dla mieszkańców w godzinach od 8:00 do 12:00. Każdy kto tego dnia zgłosi się i odda krew lub jej składniki ma prawo do zwolnienia od pracy.

Z kolei później, bo o godzinie 12:00 w urzędzie rozpocznie się oficjalna uroczystość wręczenia odznaczeń i wyróżnień dla krwiodawców i działaczy PCK.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GORZÓW WLKP.

Gorzów Wielkopolski
zachmurzenie umiarkowane
2.9 ° C
2.9 °
2.9 °
92 %
2kmh
81 %
pon.
10 °
wt.
8 °
śr.
8 °
czw.
12 °
pt.
14 °

NAJPOPULARNIEJSZE