niedziela, 16 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościGorzów Wlkp.Ogromne wsparcie dla przedsiębiorców w dawnej willi przemysłowca

Ogromne wsparcie dla przedsiębiorców w dawnej willi przemysłowca

Willa Jaehnego to budynek, który powstał w 1896 roku przeszedł gruntowną modernizację tak, aby dopasować go do potrzeb przedsiębiorców. To właśnie tutaj od maja tego roku swoją siedzibę ma Zachodnia Izba Przemysłowo-Handlowa.

 – Od pomysłu, od znalezienia formuły na zorganizowanie konkursu, minęły ponad trzy lata. Udało się na ten projekt przeznaczyć 10 mln zł. Po pandemii COVID-19 oraz rozpoczęcia wojny na Ukrainie szukamy rozwiązań, by wspierać lubuskich przedsiębiorców, choć warto dziś powiedzieć, że kiedy dyskutowaliśmy o tym projekcie i co ma mu być dedykowane, nie zdawaliśmy sobie sprawy, jakie problemy przyjdzie nam rozwiązywać – mówił Marcin Jabłoński, członek zarządu województwa lubuskiego podczas otwarcia willi.

Eklektyczną willę zbudowano po 1896 roku na historycznym obszarze tzw. Przedmieścia Młyńskiego. Powstała z inicjatywy Karla Jaehnego, właściciela zakładu przemysłowego o nazwie „Maschinenfabrik und Eisengiesserei Vormals C. Jaehne & Sohn Landsberg-Warthe”. Jego chlubą był sad, przylegający do willi od strony wschodniej, który następnie został podarowany miastu, tworzącemu park nad Kłodawką (ob. Park Wiosny Ludów). Powojenne losy willi posiadają swoją czarną kartę – Milicja Obywatelska zaadaptowała pomieszczenia piwniczne na areszt.

Teraz budynek został gruntownie przebudowany za kwotę ponad 11,2 mln zł, z czego prawie 10 mln zł unijnego dofinansowania pochodziło z Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020. W budynku zostało utworzone Lubuskie Centrum Przedsiębiorczości.

Dokonaliśmy kumulacji kilku różnych organizacji gospodarczych i powstało Lubuskie Centrum Przedsiębiorczości. Poza siedzibą ZIPH mieszczą się tutaj biura Agencji Rozwoju Regionalnego czy Kostrzyńko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Ten projekt nie byłby możliwy do wykonania bez wsparcia unijnego i wzorowe zadanie pokazujące współpracę wszystkich szczebli samorząd – mówi w rozmowie z nami Jerzy Korolewicz, prezes Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej.

W Lubuskim Centrum Przedsiębiorczości znajdziemy nie tylko informację o możliwych dofinansowaniach z Unii Europejskiej, szkoleniach czy bonach rozwojowych, ale także możemy fizycznie wynająć jedną z kilkunastu sal szkoleniowych. Wszystkie są multimedialne i przestrzenne, do tego można skorzystać ze wspaniałej strefy rekreacyjnej, z uwagi na to, że sama willa położona jest obok Parku Wiosny Ludów.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GORZÓW WLKP.

Gorzów Wielkopolski
zachmurzenie duże
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
54 %
2.1kmh
100 %
niedz.
19 °
pon.
25 °
wt.
24 °
śr.
19 °
czw.
22 °

NAJPOPULARNIEJSZE