środa, 17 lipca, 2024
Strona głównaWiadomościGorzów Wlkp.Ośrodek Pomocy Psychologicznej dla dzieci będzie działał w Gorzowie

Ośrodek Pomocy Psychologicznej dla dzieci będzie działał w Gorzowie

Narodowy Fundusz Zdrowia przyznał gorzowskiemu szpitalowi kontrakt na prowadzenie Ośrodka Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży. To decyzja, o którą lecznica walczyła już od dłuższego czasu.

Jeszcze na początku roku władze szpitala informowały, że placówka jest gotowa do uruchomienia specjalistycznego ośrodka, w którym dzieci i młodzież potrzebujący wsparcia psychologicznego bądź psychiatrycznego będą mogli taką pomoc otrzymać. Trzeba było jednak czekać na odgórne decyzje, a z wydaniem ich nikt się szczeólnie nie spieszył.

Teraz, wreszcie, Narodowy Fundusz Zdrowia zakontraktował ośrodek. Zacznie on działać już od 1. grudnia.

Tą informacją podzielił się z mieszkańcami wiceprezes lecznicy Robert Surowiec na swoim profilu na Facebooku:

Robert Surowiec / Facebook.com

Przypomnijmy: w ostatnich latach drastycznie wzrósł odsetek dzieci popełniających lub próbujących popełnić samobójstwo (w tym niechlubnym aspekcie Polska zajmuje drugie miejsce wśród krajów Europy). W roku 2020, według oficjalnych danych, 843 dzieci próbowało odebrać sobie życie (nieoficjalne statystyki wskazują, że prób tych mogło być nawet od 80 do 100 razy więcej). W ubiegłym roku z kolei odsetek ten wzrósł o ponad 70% – 1496 dzieci i młodzieży podjęło próbę samobójczą, a w 127 przypadkach, niestety, zakończyły się one śmiercią. Problemy natury psychologicznej i psychiatrycznej dotykają już coraz młodsze osoby, a dostęp do specjalistów wciąż jest ograniczony. Dlatego takie ośrodki jak ten, który będzie działał w Gorzowie są bardzo potrzebne. Dzięki temu młoda osoba potrzebująca pomocy może w porę ją uzyskać.

Należy jednak pamiętać, że w kwestii zdrowia psychicznego najmłodszych niezwykle ważną rolę ogrywają rodzice. To od ich zainteresowania się dzieckiem i zwrócenia uwagi na pewne subtelne sygnały świadczące o tym, ze dziecko może potrzebować pomocy zależy czy taka pomoc zostanie udzielona w porę. A co powinno zaniepokoić rodziców lub opiekunów? Nagła zmiana w zachowaniu dziecka (staje się bardziej pobudzone, nerwowe lub wręcz przeciwnie: spokojne i ciche), niechęć do rozmowy, izolowanie się od otoczenia, utrata apetytu czy chociażby sięganie po używki.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GORZÓW WLKP.

Gorzów Wielkopolski
zachmurzenie duże
26.6 ° C
26.6 °
26.6 °
67 %
0.9kmh
100 %
śr.
27 °
czw.
25 °
pt.
29 °
sob.
30 °
niedz.
31 °

NAJPOPULARNIEJSZE