sobota, 23 września, 2023
spot_img
Strona głównaWiadomościGorzów Wlkp.Średniowieczne piwnice odkryte pod Przemysłówką

Średniowieczne piwnice odkryte pod Przemysłówką [ZDJĘCIA]

Archeolodzy pracujący pod budynkiem „przemysłówki” w Gorzowie natrafili na kolejne znalezisko. Tym razem to pozostałości późnośredniowiecznej zabudowy w postaci studni. Znaleziono tam niewielkie ilości ceramiki oraz narzędzia kościane i rogowe oraz narzędzie nowożytne.

To już kolejne skarby odkryte podczas przebudowy znajdującej się w centrum miasta Przemysłówki. W listopadzie ubiegłego roku archeolodzy pod skarbcem bankowym archeolodzy natrafili na trzy studnie – pochodzące z przełomu XIV i XV wieku, z II połowy XIII wieku oraz z czasów nowożytnych.

Jak się okazuje takich niezwykłości ukrytych pod ziemią jest więcej, o teraz archeolodzy z Muzeum Lubuskiego poinformowali o kolejnym skarbie! W sąsiedztwie „bibmy” natrafiono bowiem na pozostałości późnośredniowiecznych piwnic datowanych w tej chwili na przełom XIV i XV wieku.

„Niestety, ku rozczarowaniu archeologów, potencjalny ciąg zabudowy średniowiecznej został zniszczony przez budownictwo nowożytne” czytamy w informacji Muzeum Lubuskiego.

Na miejscu wykopano także niewielką ilość ceramiki, narzędzia kościane i rogowe i, rzadko zachowane w całości, narzędzie nowożytne. A to nie koniec!

Dzięki pomocy Stowarzyszenia Eksploracyjno – Historycznego „Warta” udało się także znaleźć średniowieczne i nowożytne monety oraz srebrny sygnet, a także… butelkę z lokalnego browaru, na której spodzie widnieje data 1914.

Przypomnijmy: obecnie „Przemysłówka” jest przebudowywana, aby dostosować ją m.in. do potrzeb Miejskiego Centrum Kultury, które będzie się tam mieściło. Prace się jednak przeciągają, ponieważ z uwago na liczne archeologiczne odkrycia co jakiś czas muszą zostać przerwane.

fot. Muzeum Lubuskie


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GORZÓW WLKP.

Gorzów Wielkopolski
zachmurzenie duże
19.4 ° C
19.4 °
19.4 °
63 %
4kmh
98 %
sob.
19 °
niedz.
20 °
pon.
22 °
wt.
25 °
śr.
25 °

NAJPOPULARNIEJSZE