czwartek, 18 lipca, 2024
Strona głównaWiadomościGorzów Wlkp.Stop wycince drzew nad Kłodawką. Podpisz petycję!

Stop wycince drzew nad Kłodawką. Podpisz petycję!

Wzdłuż brzegów Kłodawki, na odcinku od ulicy Borowskiego do ulicy Roosvelta, wyciętych ma zostać ponad 40 drzew. Nie zgadza się na to część mieszkańców, dlatego też powstała specjalna petycja mająca zapobiec wycince. Podpisać się może każdy chętny.

Zgodnie z przeprowadzonym na początku maja przeglądem drzew zdecydowano, że część z nich musi zostać usunięta. Specjaliści tłumaczą to między innymi chorobami i realnym zagrożeniem ich połamania się podczas silnych wiatrów. Chodzi aż o 43 drzewa.

Z wycinką nie zgadzają się jednak mieszkańcy Gorzowa, dlatego też powstała petycja, która zostanie skierowana do prezydenta Gorzowa Jacka Wójcickiego. Chodzi o to, aby zainterweniował i porozmawiał z instytucjami odpowiedzialnymi za podjęcie takich decyzji. Dotyczy to np. Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie oraz Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Zielonej Górze, delegatura w Gorzowie. W petycji jest prośba o ponowne rozpatrzenie sprawy, zbadanie drzew i zweryfikowanie czy rzeczywiście wszystkie muszą być wycięte czy też może część z nich uda się uratować.

Sprawa jest tym bardziej istotna, ponieważ drzewa są niezwykle ważne dla całej planety, zwłaszcza teraz, gdy rozpoczęła się walka ze zmianami klimatu (spowodowanymi działalnością człowieka).

„Drzewa neutralizują zanieczyszczenia powietrza – mniejsze cząsteczki pochłaniają, większe osiadają na liściach i gałęziach. Dzięki temu potrafią ograniczyć zapylenie powietrza nawet do 75%.
Drzewa obniżają temperaturę powietrza od 3 do 8 st. C przez proces odparowywania wody. W ciągu doby oddają 200 – 400 litrów wody, dlatego temperatura powietrza wśród drzew jest odczuwalnie niższa.
Cień drzew wydłuża trwałość ścieżek asfaltowych z 7-10 do 20-25 lat.
Drzewa pochłaniają wodę przez liście i korzenie. Około 30% opadów nigdy nie spada na ziemię, bo zatrzymywane są na liściach i gałęziach oraz pniu drzewa. Kolejne do 30% opadów absorbują korzenie. Drzewa mają niebagatelne znaczenie w ochronie przed podtopieniami w czasie ulewnych deszczy.
Drzewa zwiększają bezpieczeństwo poprzez stworzenie przyjemniejszej w odbiorze przestrzeni zachęcającej do chodzenia – więcej ludzi, to większy nadzór społeczny.
Drzewa są schronieniem dla licznego ptactwa, które jak wiemy znika z miast”
czytamy w petycji.

Petycję może podpisać każdy chętny, można ją znaleźć TUTAJ.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GORZÓW WLKP.

Gorzów Wielkopolski
zachmurzenie umiarkowane
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
78 %
2.7kmh
80 %
śr.
17 °
czw.
26 °
pt.
29 °
sob.
30 °
niedz.
32 °

NAJPOPULARNIEJSZE