wtorek, 16 kwietnia, 2024
Strona głównaWiadomościGorzów Wlkp.Szansa na leczenie dla pacjentów z białaczką! Jest zgoda ministerstwa

Szansa na leczenie dla pacjentów z białaczką! Jest zgoda ministerstwa

Minister Zdrowia przyznał gorzowskiemu szpitalowi możliwość pobierania i przeszczepiania komórek macierzystych. To z kolei zapewnia pacjentom chorym na białaczkę dostęp do specjalistycznego leczenia.

Lecznica z Gorzowa otrzymała pięcioletnią zgodę na pobieranie od żywego dawcy komórek krwiotwórczych z krwi obwodowej i komórek krwiotwórczych szpiku oraz przeszczepianie w układzie autologicznym komórek krwiotwórczych z krwi obwodowej i komórek krwiotwórczych szpiku.

Oprócz tego Minister Zdrowia umożliwił szpitalowi gromadzenie, przetwarzanie, przechowywanie i dystrybucję komórek krwiotwórczych krwi obwodowej i komórek krwiotwórczych szpiku.

Brzmi skomplikowanie, ale w praktyce oznacza to po prostu tyle, że pacjenci chorujący na białaczkę będą mieli zapewnione kompleksowe leczenie na miejscu, w Gorzowie. Leczenie będzie się opierać na przeszczepieniu komórek macierzystych, ale pobranych od samego pacjenta, a nie od innej osoby.

–  To bardzo ważna chwila przede wszystkim dla pacjentów naszego województwa. Do tej pory chory, czy to hematologicznie czy onkologicznie, żeby otrzymać kompleksowe leczenie, musiał wyjeżdżać do innych województw. Dziś taką szansę ma na miejscu. W nowoczesnym ośrodku możemy zaproponować leczenie od a do z. Chciałabym podziękować wszystkim, którzy razem ze mną ciężko na to pracowali – mówiła prof. Katarzyna Brzeźniakiewicz-Janus, kierująca Katedrą i Kliniką Hematologii, Onkologii i Radioterapii Uniwersytetu Zielonogórskiego. 

Przypomnijmy: specjalistyczne leczenie jest możliwe dzięki budowie nowoczesnej kliniki hematologii. Budynek działa od ubiegłego roku. 


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GORZÓW WLKP.

Gorzów Wielkopolski
słabe opady deszczu
5.7 ° C
5.7 °
5.7 °
87 %
8.5kmh
100 %
wt.
10 °
śr.
11 °
czw.
10 °
pt.
8 °
sob.
3 °

NAJPOPULARNIEJSZE