wtorek, 6 grudnia, 2022
Strona głównaWiadomościGorzów Wlkp.Szkoła Podstawowa nr 7 zostanie zlikwidowana

Szkoła Podstawowa nr 7 zostanie zlikwidowana

Gorzowscy radni zdecydowali o stopniowym wygaszaniu SP nr 7 znajdującej się przy ulicy Estkowskiego. Za przyjęciem uchwały głosowało 18 osób, przeciwko były trzy osoby i tyle samo wstrzymało się od głosu.

Placówka ma przestać funkcjonować do 31. sierpnia 2029 roku. Wszystko dlatego, że, jak tłumaczą urzędnicy, przyrost demograficzny jest coraz niższy, uczniów jest coraz mniej, a to z kolei uniemożliwia utworzenie pełnych oddziałów.

– W sposób znaczący widać jak spadły urodzenia w ciągu ostatnich ośmiu lat. Szokiem dla nas były dane z ostatnich dni, kiedy mieliśmy już potwierdzenia ile urodzeń było w roku 2021. W porównaniu z rokiem 2020 tych urodzeń było o 161 mniej. Istnieje zagrożenie, że jeżeli nie będziemy modelować sieci szkół tak, żeby w klasie było co najmniej 20-22 uczniów to wcale nie będzie z korzyścią dla tych uczniów – powiedziała Beata Wachowiak, zastępca dyrektora gorzowskiego Wydziału Edukacji.

Kolejnym problemem siódemki jest między innymi zjawisko, które urzędnicy potocznie nazwali „ucieczką z obwodu szkoły” do innych szkół.

– To jest całkiem naturalna sytuacja dlatego, że substancja mieszkaniowa w obwodzie tej szkoły to są mieszkania, które są w bardzo różnym stanie i w związku z tym są często bardzo korzystne ceny wynajmu. Dlatego mieszkania te traktowane są jako coś przejściowego. W momencie kiedy rodzina zamieszka próbuje znaleźć sobie inne miejsce, lepsze, ciekawsze, przeprowadza się i stąd zaczyna się ta ucieczka z obwodu – dodaje Beata Wachowiak.

Szkoła będzie wygaszana stopniowo. Już w tym roku nie będzie rekrutacji do klas pierwszych. Z decyzji nie są zadowoleni rodzice uczniów uczęszczających do SP 7, którzy w tej sprawie wystosowali list do urzędników i radnych. Boją się bowiem m.in. tego, że dzieci, które już chodzą do placówki będą musiały się przenosić do innych szkół.

Placówka zostanie zlikwidowana do 2029 roku, a to oznacza, że wszystkie klasy, wszyscy uczniowie, którzy w tej chwili są w siódemce będą miały możliwość realizować swoją edukację na poziomie szkoły podstawowej do końca. Nie będzie jedynie prowadzony nabór do klas pierwszych w kolejnych latach. Absolutnie nie ma mowy o przenoszeniu gdziekolwiek uczniów – przyznała Renata Pliżga, dyrektor gorzowskiego Wydziału Edukacji.

Przeciwko przyjęciu uchwały opowiedzieli się: Sebastian Pieńkowski, Tomasz Rafalski i Alicja Burdzińska, a od głosu wstrzymali się: Marta Bejnar-Bejnarowicz, Krzysztof Kochanowski i Maria Surmacz.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GORZÓW WLKP.

Gorzów Wielkopolski
zachmurzenie duże
3.6 ° C
3.6 °
2.1 °
84 %
1.3kmh
100 %
wt.
4 °
śr.
3 °
czw.
2 °
pt.
1 °
sob.
1 °

NAJPOPULARNIEJSZE