niedziela, 16 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościGorzów Wlkp.Tysiące nowych roślin w Gorzowie. Centrum się zazieleni

Tysiące nowych roślin w Gorzowie. Centrum się zazieleni

Jeszcze do końca tego  roku wzdłuż ulicy Sikorskiego w Gorzowie, tam gdzie obecnie jest beton, pojawią się nowe nasadzenia drzew, krzewów i kwiatów. Oprócz tego stworzonych zostanie aż osiem zielonych przystanków. A wszystko po to, by mieszkańcom żyło się przyjemniej.

O zabetonowanym mieście mówi się nie od dzisiaj. Gorzowianie wielokrotnie zwracali uwagę na to, że w Gorzowie powinno być więcej zieleni. Wiele osób zarzucało przedstawicielom władzy, że betonują miasto zamiast czynić je bardziej zielonym. Włodarze wychodzą więc naprzeciw oczekiwaniom i proponują nowe nasadzenia roślin. Ma ich być naprawdę sporo!

Znacznie zazielenimy centrum miasta i odbetonujemy, czy bardziej odkostkujemy, tam gdzie to możliwe, fragmenty ulicy Sikorskiego. Przygotowaliśmy ciekawy projekt, znaleźliśmy dla niego dofinansowanie i zaczynamy przygotowania do jego realizacji. Robimy to, bo wsłuchujemy się w głosy mieszkańców, również te krytyczne, które dotyczyły ulicy Sikorskiego. Choć jeszcze raz chcę podkreślić, że podczas jej przebudowy fizycznie nie wycięliśmy ani jednego drzewa i nie ubyło na niej zieleni. Ale rzeczywiście przestrzeń jest dosyć monolityczna i postanowiliśmy przeprowadzić poważne zmiany, znacznie zwiększające przestrzeń aktyną biologicznie – powiedział Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa.

Docelowo wzdłuż ulicy Sikorskiego pojawi się 31 nowych drzew i 3 600 innych roślin. Drzewa zlokalizowane zostaną  m.in. na Starym Rynku przy fontannie oraz w bliskim sąsiedztwie katedry. Będą to głogi, grusze drobnoowocowe i kasztanowiec, a wśród krzewów: róża okrywowa, tawuła japońska, hortensja bukietowa, perowskia, krzewuszka, tawlina jarzębolistna, kalina koralowa, jałowiec. Pojawią się też trawy – miskant chiński, proso rózgowate, trzcinnik, rozplenica japońska, ostnica cieniutka, trzęślica modra i byliny: szałwia omszona, rozchodnik okazały, werbena patagońska.

Musieliśmy uwzględnić wiele kwestii – bezpieczeństwa komunikacyjnego, ruch pieszych, sprawy infrastruktury podziemnej, która znajduje się w tamtym rejonie. Dzięki temu udało się wpisać w tę przestrzeń ponad 30 drzew i tysiące innych roślin, aby maksymalnie wzbogacić przestrzeń centrum. Cały projekt chcemy zrealizować do końca tego roku, a zawiera on o wiele więcej komponentów niż tylko zieleń w centrum. Planujemy również wykonać zielone przystanki, skwer przy spichlerzu, zagospodarować teren przy ulicy Strzeleckiej. Jest więc to projekt o wiele szerszy, ale przedstawiamy efekt wspólnej zespołowej pracy dla ulicy Sikorskiego i wizualizację tego jak będzie to nowe centrum wyglądało już wiosną przyszłego roku dodała Iwona Olek, wiceprezydent Gorzowa.

W ramach projektu powstanie też osiem zielonych przystanków. W tym celu przebudowane zostaną przystanki przy ul. Sikorskiego, Estkowskiego, Jagiełły, Walczaka, Wyszyńskiego, Piłsudskiego i przy Parku Zacisze. Tam również posadzonych zostanie 18 drzew.

Prace mają się zakończyć do końca tego roku.


💸 Wspieraj nasze media na Patronite
https://patronite.pl/wlubuskie

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GORZÓW WLKP.

Gorzów Wielkopolski
zachmurzenie duże
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
54 %
2.1kmh
100 %
niedz.
19 °
pon.
25 °
wt.
24 °
śr.
19 °
czw.
22 °

NAJPOPULARNIEJSZE