wtorek, 28 marca, 2023
Strona głównaWiadomościGorzów Wlkp.Ukraińskie dzieci chcą się uczyć w Gorzowie. Chętnych więcej niż miejsc

Ukraińskie dzieci chcą się uczyć w Gorzowie. Chętnych więcej niż miejsc

Gorzowscy urzędnicy planują zorganizować dodatkowe oddziały przygotowawcze w szkołach. Będą mogli do nich uczęszczać ukraińskie dzieci nie znające języka polskiego. Zostaną one utworzone prawdopodobnie w Szkole Podstawowej nr 2 i Szkole Podstawowej nr 9.  

Do Gorzowa przybywa coraz więcej uchodźców, którzy uciekają z ogarniętej wojną Ukrainy. Znajdują tu schronienie i próbują, przynajmniej czasowo, ułożyć tu sobie życie. Wiele z tych osób to młodzi ludzie i dzieci, które chcą (i powinny) kontynuować naukę rozpoczętą w Ukrainie. Dlatego też w Gorzowie utworzono specjalne oddziały przygotowawcze, z których oferty będą mogły skorzystać ci uczniowie, którzy nie znają języka polskiego. Póki co taki oddział utworzono wyłącznie w SP nr 6 przy ulicy Gwiaździstej, ale szybko okazało się, że potrzeby są dużo większe i miejsc już brakuje. Dlatego też konieczne jest wyznaczenie nowych szkół, które mogłyby zagwarantować naukę i opiekę.

Według wstępnych planów dodatkowe oddziały powstaną w Szkole Podstawowej nr 2 przy ulicy Zamenhofa oraz w Szkole Podstawowej nr 9 przy ulicy Nowej – poinformował Wiesław Ciepiela z gorzowskiego magistratu.

Rejestracja dzieci chętnych do nauki odbywa się w SP nr 6.

Urzędnicy poszukują też wolontariuszy ze znajomością języka ukraińskiego oraz nauczycieli z Ukrainy, którzy mogliby podjąć pracę w szkołach. W tym celu należy się kontaktować z gorzowskim Wydziałem Edukacji.

Przypomnijmy: wszystkie dzieci, które znają język polski mogą kontynuować naukę w gorzowskich szkołach w tych klasach, do których uczęszczaliby w swoim kraju. O przyjęciu takiego ucznia do placówki będzie każdorazowo decydował dyrektor szkoły na podstawie dostarczonych mu dokumentów lub, w przypadku ich braku, na podstawie zapewnienia ustnego.

Przypomnijmy: wojna w Ukrainie trwa już 15 dni. Dokładnie 24. lutego Ukraina została zaatakowana przez Rosję i od tamtej pory bohatersko broni swojej wolności.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GORZÓW WLKP.

Gorzów Wielkopolski
słabe opady śniegu
1 ° C
1 °
1 °
82 %
4kmh
92 %
wt.
5 °
śr.
8 °
czw.
17 °
pt.
13 °
sob.
9 °

NAJPOPULARNIEJSZE