niedziela, 16 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościGorzów Wlkp.Wyrzucasz choinkę? Sprawdź co z nią zrobić. Znamy harmonogram odbioru

Wyrzucasz choinkę? Sprawdź co z nią zrobić. Znamy harmonogram odbioru

Święta już za nami i wiele osób decyduje się rozebrać błyszczącą choinkę. Co z nią zrobić? Można np. wyrzucić – INNEKO odbierze drzewka z Gorzowa w dwóch terminach, czyli 10 stycznia i 7 lutego (znamy też harmonogram odbioru z innych gmin zrzeszonych w MG6). Są jednak inne, ciekawsze sposoby na wykorzystanie świątecznego drzewka, np. można się nią podzielić z… alpaką! A to nie koniec.

Od grudnia w większości domów stoją pięknie przystrojone choinki, pełne bombek, lampek, a nawet sznurów i cukierków. Wszystko po to, by w jak największym stopniu poczuć magię świąt Bożego Narodzenia! A nie da się ukryć, że choinka jest ich nieodłącznym elementem, tak jak prezenty i Mikołaj. Jednak święta już za nami i wiele osób decyduje się na ściągnięcie świątecznych ozdób i rozebranie choinek.

Czy jest określony czas do kiedy choinka może stać w mieszkaniu? Oczywiście wszystko zależy od nas samych i jeśli będziemy mieli także życzenie drzewko może stać cały rok (o ile jest to drzewko sztuczne). Jeśli ktoś zdecydował się na żywe drzewko, np. świerk czy jodłę to lepiej usunąć je z domu zanim na dobre się rozsypie, gubiąc zeschnięte igły.

A według nieoficjalnych zwyczajów są trzy daty określające do kiedy może stać świąteczne drzewko. Pierwsza to dzień 6. stycznia, czyli w tradycji chrześcijańskiej Święto Objawienia Pańskiego (Trzech Króli). Następnie 12. stycznia, czyli koniec liturgicznego Bożego Narodzenia. Jeśli jednak ktoś chce pozostać jeszcze w świątecznym klimacie to ostatnią datą na rozebranie choinki jest dzień 2. luty, czyli Święto Matki Boskiej Gromnicznej.

Co zrobić z choinką, gdy już zdecydujemy się ją rozebrać? Możliwości jest kilka, o czym informuje między innymi INNEKO Gorzów zajmujące się wywozem śmieci.

  1. Jeśli naturalne drzewko jest w dobrej kondycji można posadzić je ponownie w ziemi lub przekazać komuś kto chce i może to zrobić.
  2. Rozdrobnione drzewko idealnie nadaje się na ściółkę, która powstrzyma rozwój chwastów i zakwasi glebę.
  3. Mocno wyschnięte drzewko można wykorzystać jako opał.
  4. Można podzielić się… z alpakami! Choinki to jeden z ulubionych przysmaków tych zwierząt. Dlatego też INNEKO organizuje zbiórkę choinek, które następnie zostaną przekazane alpakom. Każdy kto chce się pozbyć drzewka w ten sposób już w następną sobotę (14.01) może przywieźć je w jedno z wybranych punktów: o godzinie 10:00 na parking przy Biedronce na Os. Europejskim oraz o godzinie 11:00 na parking zewnętrzny przy Centrum handlowym Feeria na Manhattanie.
  5. Drzewko można zostawić też pod altaną śmietnikową lub koło śmietnika skąd zostanie odebrane przez pracowników INNEKO.

Jeśli chodzi o ostatni punkt, czyli wystawienie drzewka na śmietnik to w Gorzowie będą one odbierane w dwóch terminach, tj. 10. stycznia i 7. lutego. A jak to wygląda w gminach ościennych?

  • Gmina Bogdaniec: Jenin – 9.01 i 6.02, Łupowo, Racław, Motylewo, Stanowice – 11.01 i 8.02, Bogdaniec, Kwiatkowice – 12.01 i 1.02, Jeniniec, Wieprzyce. Jeże, Jeżyki, Jasiniec, Lubczyno, Chwałowice, Gostkowice, Włostów, Roszkowice, Krzyszczyna, Krzyszczynka, Podjenin, Jeninek – 13.01 i 2.02
  • Gmina Deszczno: Białobłocie, Bolemin, Dziersławice, Dzierżów, Glinik, Karnin, Kiełpin, Koszęcin, Krasowiec, Łagodzin, Maszewo, Niwica, Orzelec, Płonica, Prądocin, Ulim – 13.01 i 10.02, Borek, Brzozowiec, Ciecierzyce, Deszczno, Osiedle Poznańskie, Karnin (dot. ulic: Skwierzyńska, Al. Wierzbowe, Sezamkowa, Północna, Zachodnia) – 5.01 i 2.02
  • Gmina Kłodawa: Wojcieszyce, Różanki – 9.01 i 6.02, Santocko, Chwalęcice – 10.01 i 7.02, Kłodawa, Mironice, Zamoksze – 12.01 i 9.02, Zdroisko, Rybakowo, Łośno, Lipy, Santoczno, Mszaniec – 13.01 i 10.02
  • Gmina Lubiszyn: Mystki, Gajewo, Smoliny, Podlesie, Staw, Kozin, Ściechówek, Chłopiny, Jastrzębiec – 2.01 i 13.02, Lubno, Wysoka, Ściechów – 13.01 i 14.02, Lubiszyn, Tarnów, Dzikowo, Brzeźno, Buszów, Łąkomin – 4.01 i 1.02, Baczyna, Marwice – 5.01 i 3.02

Gmina Santok: Czechów, Gralewo, Górki, Janczewo, Płomykowo, Santok, Wawrów – 5.01 i 2.02, Baranowice, Jastrzębnik, Lipki Małe, Lipki Wielkie, Ludzisławice, Mąkoszyce, Nowe Polichno, Stare Polichno – 13.01 i 10.02.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GORZÓW WLKP.

Gorzów Wielkopolski
zachmurzenie duże
21.2 ° C
21.2 °
21.2 °
49 %
2.4kmh
86 %
niedz.
22 °
pon.
25 °
wt.
24 °
śr.
21 °
czw.
22 °

NAJPOPULARNIEJSZE