czwartek, 20 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościGorzów Wlkp.Zarejestruj się jako dawca szpiku. Może to Ty uratujesz Norberta!

Zarejestruj się jako dawca szpiku. Może to Ty uratujesz Norberta!

W najbliższą sobotę (05.078) w Gorzowie odbędzie się rejestracja potencjalnych dawców szpiku kostnego. Tym razem organizowana jest ona z myślą o 47-letnim Norbercie, gorzowianinie, który cierpi na białaczkę i tylko przeszczep szpiku kostnego może mu pomóc wrócić do zdrowia.

Rejestracja dawców jest szybka i łatwa. Wystarczy tylko pobrać wymaz smarując wewnętrzną stronę policzka specjalnymi patyczkami. Materiał trafia następnie do Fundacji DKMS i jeżeli nie ma żadnych przeciwskazań chętny zapisywany jest do bazy dawców.

To niezwykle istotne, ponieważ w ten sposób można uratować życie osobom chorym na nowotwory krwi. Przeszczep od bliźniaka genetycznego jest jedyną dostępną w tej chwili formą leczenia. Niestety, znalezienie dawcy nie jest łatwe, ponieważ musi on mieć identyczne antygeny zgodności tkankowej. Dlatego tak ważne jest, aby jak najwięcej osób zarejestrowało się w bazie dawców deklarując chęć oddania szpiku kostnego – wtedy zwiększa się szansa na znalezienie genetycznego bliźniaka.

Zarejestrować się w bazie można online składając zamówienie na bezpłatny pakiet do wymazu, lub podczas specjalnie organizowanych akcji rejestracji. Jedna z nich odbędzie się już w sobotę (05.08) i ma na celu znalezienie dawcy dla Norberta – 47-latka z Gorzowa. Jednak, nawet jeśli się to nie uda, osoby, które zgłoszą się do rejestracji zostaną już w bazie i być może okaże się, że mają zgodność tkankową z innym potrzebującym.

Punkty rejestracji pojawią się na Bulwarze i na Starym Rynku i będą działać w godzinach od 12:00 do 20:00.


💸 Wspieraj nasze media na Patronite
https://patronite.pl/wlubuskie

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GORZÓW WLKP.

Gorzów Wielkopolski
pochmurnie
11.6 ° C
11.6 °
11.6 °
32 %
2.4kmh
16 %
czw.
22 °
pt.
28 °
sob.
23 °
niedz.
23 °
pon.
18 °

NAJPOPULARNIEJSZE