czwartek, 28 września, 2023
spot_img
Strona głównaWiadomościGorzów Wlkp.Zawyją syreny, by upamiętnić wybuch Powstania

Zawyją syreny, by upamiętnić wybuch Powstania

Już dzisiaj, czyli w poniedziałek (01.08) w Gorzowie zostaną włączone syreny alarmowe. Nadawany będzie ciągły sygnał trwający całą minutę.

Wszystko w związku z 78. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego.  Syreny zostaną włączone równo o godzinie 17:00, czyli o godzinie „W” (co miało nawiązywać do „Wolności”), dokładnie wtedy kiedy rozpoczęło się powstanie.

Przypomnijmy: Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. Wtedy też Armia Krajowa przeciwstawiła się zbrojnie wojskom niemieckim okupującym Warszawę. Powstanie miało trwać kilka dni, ale walki przeciągnęły się do dwóch miesięcy. Powstańcy chcieli wyzwolić Warszawę z rąk okupantów, ale mimo że nie brakowało im sił, motywacji i woli walki to zabrakło jednak specjalistycznego sprzętu wojskowego, który mógłby stawić czoła regularnej i dobrze uzbrojonej armii niemieckiej. Ostatecznie powstańcy ponieśli klęskę. Warszawa została zniszczona w 85%. Zginęło około 18 tysięcy Powstańców, 25 tysięcy zostało rannych, a śmierć poniosło też blisko 150 tysięcy cywilów. To jedno z najbardziej krwawych, ale i najbardziej bohaterskich wydarzeń II wojny światowej.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GORZÓW WLKP.

Gorzów Wielkopolski
bezchmurnie
21.6 ° C
21.6 °
21.6 °
61 %
1.3kmh
0 %
czw.
26 °
pt.
25 °
sob.
19 °
niedz.
20 °
pon.
22 °

NAJPOPULARNIEJSZE