wtorek, 16 lipca, 2024
Strona głównaWiadomościGubinEuroregion „Sprewa-Nysa-Bóbr” świętował 30-lecie

Euroregion „Sprewa-Nysa-Bóbr” świętował 30-lecie

Euroregion zrzeszający gminy pogranicza polsko-niemieckiego, obchodzi w tym roku 30-lecie. Z tej okazji w sobotę świętowano w Euromieście Gubin – Guben.

Euroregion „Sprewa-Nysa-Bóbr” po polskiej stronie obejmuje południową i środkową część województwa lubuskiego, w skład której wchodzą powiaty oraz ich gminy: Krośnieński, Nowosolski, Świebodziński, Wschowski, Zielonogórski, Żagański, Żarski, gmina Cybinka i Torzym oraz gmina Zbąszyń, która należy do województwa wielkopolskiego. Po stronie niemieckiej Euroregion obejmuje powiat Sprewa-Nysa oraz miasto Cottbus.

Od trzech dekad Euroregion aktywnie pomaga obywatelom Polski i Niemiec z przygranicznych regionów, aby mogli wspólnie kształtować przyszłość i pogłębiać dobrosąsiedzkie stosunki.

Z okazji Jubileuszu na mieszkańców czekało sporo atrakcji m.in.: jesienny jarmark produktów lokalnych, gry i zabawy dla najmłodszych, bieg na wyspie teatralnej oraz występy artystyczne. W Turnieju siatkówki o Puchar Euroregionu SNB zwyciężyli Cedrik Moede i Eyk Mische.

Celem nadrzędnym euroregionów jest pojawienie się korzyści po obu stronach granicy, do których należy zaliczyć: podnoszenie poziomu życia mieszkańców, podnoszenie atrakcyjności i konkurencyjności regionów przygranicznych, wymiana doświadczeń i informacji, rozwój gospodarki, turystyki, aktywizacja wymiany handlowej, rozwój infrastruktury technicznej, usprawnienie ruchu granicznego, budowanie relacji pomiędzy podmiotami gospodarczymi i ułatwianie im wchodzenie w relacje z przedsiębiorstwami położonymi po drugiej stronie granicy, wspieranie ochrony środowiska w regionach przygranicznych, zapobieganie klęskom żywiołowym, wymiana kulturowa oraz nawiązywanie relacji pomiędzy szkołami i instytucjami publicznymi.💸 Wspieraj nasze media na Patronite
https://patronite.pl/wlubuskie

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GUBIN

Gubin
zachmurzenie duże
20.3 ° C
21.3 °
20.1 °
65 %
2.4kmh
99 %
wt.
28 °
śr.
26 °
czw.
27 °
pt.
29 °
sob.
21 °

NAJPOPULARNIEJSZE