środa, 1 lutego, 2023
Strona głównaWiadomościInauguracja nowej perspektywy unijnych pieniędzy. Kiedy konkursy?

Inauguracja nowej perspektywy unijnych pieniędzy. Kiedy konkursy?

W murach Centrum Historyczno-Kulturalnym Schoenaichianum w Bytomiu Odrzańskim zainaugurowano zupełnie nową perspektywę budżetową Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027. Lada moment ruszają pierwsze konkursy.

Dziś po raz pierwszy zaprezentujemy nasz program i priorytety tego programu oraz to, w jaki sposób będziemy chcieli osiągnąć cele polityki spójności i priorytety, które wpisaliśmy do Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego. Zadbamy przede wszystkim o budowę zielonej krainy nowoczesnych, inteligentnych technologii. To jest nasza misja od dekady – mówiła na konferencji prasowej marszałek Elżbieta Anna Polak.

Marszałek przypomniała, że województwo lubuskie będzie miało do dyspozycji 915 mln euro i jest to największa alokacja środków europejskich w historii. Mniej więcej 230 mln euro zostanie przeznaczonych z tej kwoty na wsparcie partnerstw.

W poprzedniej perspektywie w Lubuskiem były dwa ZIT-y, teraz są cztery. Liczba Partnerstw też wzrasta – z 3 do 9, a procent liczby mieszkańców objętych ZIT i Partnerstwami rośnie z 56 proc. do 96 proc. Alokacja na wymiar terytorialny wzrosła z ponad 146 mln euro do 230 mln euro w nowej perspektywie.

Dzisiaj będziemy rozmawiać o perspektywie 2021-2027 – ważnej, istotnej, bo pewnie ostatniej tak szczodrej dla państwa polskiego. Także województwo lubuskie w kolejne perspektywie otrzyma mniej środków finansowych – zauważył Poseł na Sejm RP Waldemar SługockiTo ważne pieniądze, dzięki którym będziemy skracać dystans rozwojowy. Powstanie wiele istotnych i znaczący inwestycji, które będą podnosić poziom, a województwo lubuskie będzie coraz bardzie konkurencyjne – dodał.

Gospodarz miejsca burmistrz Bytomia Odrzańskiego Jacek Sauter wskazał, że na te środki najbardziej oczekują samorządowcy, bo te pieniądze zmieniają małe miejscowości. Żartował, że liczy, iż jak najwięcej tych środków trafi właśnie do jego gminy.

Poznaliśmy również zapowiedzi ogłoszenia pierwszych konkursów z nowej perspektywy – Możemy się tego spodziewać już w II kwartale 2023 roku, z początku będą to tzw. miękkie środki w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Wysypu kolejnych konkursów i ich kumulacji należy spodziewać się na przełomie 2023-2024 – mówił w rozmowie z nami Marcin Jabłoński, członek zarządu województwa lubuskiego.

M. Jabłoński nie ukrywa, że to właśnie samorządowcy i beneficjenci będą uszczegóławiać ten program i takie spotkania jak to dzisiejsze mają temu służyć. – Chcemy wszystkim pokazać, jakie są priorytety Unii Europejskiej i to jakie będą dedykowane konkursy. Ten proces nie powinien już długo trwać – dodał.

W spotkaniu udział wzięła również Lucie Žáčkova z Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej, która niezwykle komplementowała nasz region i władze wojewódzkie.

Lubuskie jest w czołówce regionów w Polsce pod względem wydatków na badania i rozwój w przeliczeniu na mieszkańca, zwłaszcza w sektorze szkolnictwa wyższego (…) Podoba się nam wyrażenie często używane przez panią marszałkinię: zielona kraina nowoczesnych technologii, bo to oznacza, że Lubuskie dąży do synergii między rozwojem gospodarczym a inwestycjami przyjaznymi dla środowiska – dodała przedstawicielka Komisji Europejskiej.

O tym, jak mocno zmieniła się Polska i województwo lubuskie mówił również W. Sługocki, przekazując bardzo interesujące dane – Wchodząc do Unii 1 maja 2004 roku, mieliśmy PKB na mieszkańca w wysokości 50 proc. średniej europejskiej. Na koniec roku 2020 ten poziom wyniósł 75,7 proc. średniej europejskiej. Pozycja województwa lubuskiego i państwa polskiego w kontekście Unii Europejskiej, znacznie się poprawiła. Musimy mieć świadomość, że transfery środków wprost się do tego przyczyniają – wymieniał


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
3.8 ° C
3.9 °
3.4 °
42 %
7.2kmh
100 %
śr.
4 °
czw.
3 °
pt.
6 °
sob.
3 °
niedz.
2 °

NAJPOPULARNIEJSZE