czwartek, 18 kwietnia, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraInwestycje w infrastrukturę kolejową Lubuskiego Trójmiasta

Inwestycje w infrastrukturę kolejową Lubuskiego Trójmiasta

Lubuskie Trójmiasto szykuje się na rewolucję w transporcie publicznym. Planowane inwestycje w infrastrukturę kolejową zapowiadają nowe możliwości dla mieszkańców regionu, przynosząc korzyści zarówno dla środowiska, jak i efektywności komunikacji.

Urząd Miasta Zielona Góra przedstawił plan projektu, który zakłada budowę 11 nowych przystanków kolejowych, z czego aż pięć zlokalizowanych w Zielonej Górze. Koszt inwestycji szacowany jest na około 300 milionów złotych, a z czego większość (85%) ma zostać pokryta z pozyskanych środków unijnych poprzez udział w konkursie. Jest to część szerszego planu rozwoju komunikacji zbiorowej, którego celem jest zintegrowanie różnych środków transportu oraz zwiększenie wykorzystania połączeń kolejowych z okolicznymi gminami.

Jak mówią władze miasta, przesunięcie miejskiej komunikacji na elektryczne autobusy okazało się strzałem w dziesiątkę, przynosząc korzyści zarówno pod względem ekologicznym, jak i zwiększając liczbę przewożonych pasażerów. Teraz nadszedł czas na jeszcze lepsze wykorzystanie połączeń kolejowych, co ma zostać osiągnięte poprzez stworzenie nowoczesnego centrum przesiadkowego PKS-PKP przy ulicy Dworcowej. Dzięki temu podróżni będą mogli swobodnie przemieszczać się między różnymi środkami transportu.

Projekt ten ma też wymiar regionalny. Stowarzyszenie Lubuskie Trójmiasto pracuje nad koncepcją Szybkiej Kolei Aglomeracji, która połączy gminy tworzące Zielonogórsko-Nowosolski Obszar Funkcjonalny. Planowane inwestycje mają szansę na unijne dofinansowanie w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę Komunikację i Środowisko (FEnIKS). To ważny krok w rozwoju infrastruktury transportowej, który może przynieść realne korzyści dla mieszkańców regionu.

Oprócz budowy nowych przystanków plany obejmują także modernizację już istniejących. Odświeżone zostaną przystanki kolejowe m.in. w Niedoradzu, Sulechowie, Buchałowie i Nowogrodzie Bobrzańskim. Przy peronach mają powstać węzły przesiadkowe, parkingi oraz ścieżki rowerowe, aby mieszkańcy mieli jak najwięcej możliwości dotarcia na przystanek kolejowy.

Inwestycje w infrastrukturę kolejową Lubuskiego Trójmiasta to krok w stronę rozwoju komunikacji publicznej oraz poprawy jakości życia mieszkańców. Nowe przystanki, centra przesiadkowe i modernizacja istniejącej sieci ma na celu także wyeliminowanie niepotrzebnego ruchu samochodów osobowych.

Urząd Miasta w Zielonej Górze opublikował wizualizację dwóch przystanków, które mogą w przyszłości powstać w naszym mieście:


✅ Udostępnij, skomentuj i polub – razem tworzymy Wiadomości Lubuskie.

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
2.3 ° C
2.3 °
2.3 °
90 %
2kmh
90 %
czw.
9 °
pt.
7 °
sob.
5 °
niedz.
6 °
pon.
3 °

NAJPOPULARNIEJSZE