niedziela, 16 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraKobiety dla kobiet. Za nami XIV Lubuski Kongres Kobiet

Kobiety dla kobiet. Za nami XIV Lubuski Kongres Kobiet

Piątek, 13 października, Lubuszanki nie mogą uznać za pechowy. Ten dzień był poświęcony właśnie im. Pełen atrakcji i ważnych tematów. A wszystko za sprawą XIV Lubuskiego Kongresu Kobiet.

Najpierw odbył się Różowy Marsz. Uczestniczki, oczywiście z różowymi akcentami, maszerowały spod zielonogórskiego ratusza do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego. Tam po chwili odpoczynku mogły wziąć udział w czternastej już edycji Lubuskiego Kongresu Kobiet. Ze sceny powitał je Bartłomiej Jędrzejak.

(Dalsza część artykułu pod zdjęciem.)

fot. Joanna Nawlicka

Następnie głos zabrała marszałkini, Elżbieta Anna Polak. „Witajcie kobiety, siostry, babcie, córki. To jest ten dzień. To jest nasz dzień” – rozpoczęła swoje wystąpienie podczas otwarcia XIV Lubuskiego Kongresu Kobiet. „Musimy sprawy wziąć odważnie w swoje ręce.[…] Jeżeli masz coś do powiedzenia, powiedz to! Nie możemy milczeć, jeżeli mamy swoje zdanie w konkretnej sprawie” – kontynuowała. W kolejnych zdaniach namawiała zgromadzone kobiety do udziału w najbliższych wyborach parlamentarnych.

Marszałkini Elżbieta Anna Polak wymieniła ważne kobiety, które są odpowiedzialne za działania na rzecz równości w województwie lubuskim – m.in. Magdalenę Balak-Hryńkiewicz (Pełnomocniczka ds. Równości) i członkinię Wojewódzkiej Rady Kobiet – Zofię Szozdę.

Wirtualnie w wydarzeniu wziął udział Jerzy Buzek. Były Przewodniczący Parlamentu Europejskiego również opowiedział o ważnej roli kobiet w najbliższym głosowaniu, które odbędzie się już 15 października. „My właściwie nie walczymy o nic nadzwyczajnego. Walczymy o podstawowe prawa człowieka, prawa obywatelskie dla każdej kobiety. O równość, która wydaje się oczywista, a jednak jest tak trudna do osiągniecia” – mówił.

(Dalsza część artykułu pod zdjęciem.)

fot. Joanna Nawlicka

Kolejnym punktem programu był wykład o budowanie kobiecej siły. Dorotę Wellman zastąpiła Małgorzata Ohme, która opowiedziała swoją historię o tym, jak szukała własnego miejsca, jak odnajdywała siłę, którą widział w niej każdy oprócz niej samej. Psycholożka tłumaczyła, jak chowamy się za różnymi maskami, jak kobiety są dla wszystkich, ale nigdy dla siebie samej, a jak ważne jest, widzieć swoje potrzeby i je spełniać. „Nasza siła, taka prawdziwa siła, ona jest wtedy, kiedy mamy odwagę być prawdziwym, mamy odwagę się odsłonić, mamy odwagę być autentycznym, mamy odwagę zdjąć make-upy różne” – mówiła o sile kobiet. Dziennikarka podzieliła się swoimi doświadczeniami i pozostawiła uczestniczki kongresu z pewnymi przemyśleniami.

fot. Joanna Nawlicka

Po przerwie odbył się niezwykły pokaz mody z udziałem m.in. urzędniczek i urzędników. Stroje, w których szli po wybiegu zaprojektowała Natalia Ślizowska. Została także wręczone nagrody dla Kobiet Roku Województwa Lubuskiego. W tym roku zostały wybrane laureatki w aż sześciu różnych kategoriach: działalność artystyczna, działalność naukowo-badawcza, działalność obywatelska, działalność na rzecz drugiego człowieka, działalność biznesowa i działania na rzecz kobiet.

Zwyciężczynie wybierała Wojewódzka Rada Kobiet. Oto one:

  • działalność artystyczna – Maria Fraszewska,
  • działalność naukowo-badawcza – prof. Justyna Patalas-Maliszewska,
  • działalność obywatelska – Joanna Liddane,
  • działalność na rzecz drugiego człowieka – Monika Jarysz,
  • działalność biznesowa – Jolanta Taberska,
  • działania na rzecz kobiet – Lubuskie Stowarzyszenie na Rzecz Kobiet BABA.

Na zakończenie wydarzenia odbył się koncert Reni Jusis.


💸 Wspieraj nasze media na Patronite
https://patronite.pl/wlubuskie

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
22.4 ° C
22.4 °
21.2 °
51 %
0.6kmh
88 %
niedz.
20 °
pon.
22 °
wt.
26 °
śr.
20 °
czw.
23 °

NAJPOPULARNIEJSZE