piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościKrosno OdrzańskieAndrzej Leszko z Szklarki Radnickiej został Pszczelarzem Roku

Andrzej Leszko z Szklarki Radnickiej został Pszczelarzem Roku

Podczas ostatniej sesji Sejmiku Województwa Lubuskiego wręczony został list gratulacyjny dla Pszczelarza Roku. Został nim mieszkaniec Szklarki Radnickiej – Andrzej Leszko.

Andrzej Leszko od 2013 roku jest członkiem Rejonowego Koła Pszczelarzy w Krośnie Odrzańskim, od 2021 r. pełni funkcję zastępcy prezesa koła. Jest również członkiem zarządu Lubuskiego Związku Pszczelarzy.

Pasieka A. Leszko znajduje się na terenie Gryżyńskiego Parku Narodowego w Szklarce Radnickiej (gm. Krosno Odrzańskie), nad jeziorem Cisek. To tam znajdziemy najlepszy miód w Polsce.

– Pszczołami zajmuję się dzięki dziadkowi – opowiada A. Leszko. – To on posiadał pasiekę od lat 60. i swoją pasją zaraził mnie. Obecnie w mojej pasiece znajduje się ok. 140 rodzin pszczelich.

Mieszkaniec Szklarki Radnickiej zajmuje się pszczołami od 10 lat, ale dopiero w 2021 roku uzyskał kwalifikacje w zawodzie pszczelarz i technik pszczelarz. Własną działalność rozpoczął dzięki pomocy wujka, Cezarego Biereśniewicza. Sukcesy osiągał jeszcze przed przyznaniem tytułu w ogólnopolskim konkursie na Pszczelarza Roku w 2022 roku – w 2019 r. zdobył pierwsze miejsce w konkursie na najlepszą pasiekę w Lubuskim Związku Pszczelarzy i srebrną odznakę nadawaną przez Polski Związek Pszczelarski w Warszawie.

A. Leszko zajął pierwsze miejsce w konkursie Pszczelarz Roku 2022 w kategorii „pszczelarstwo towarowe” i uzyskał wyróżnienie za najlepszy miód akacjowy.

– To duże wyróżnienie. Cieszę się, że moja ciężka praca została doceniona – mówi Pszczelarz Roku 2022. – My, pszczelarze, poza standardową pracą na pasiece, cały czas musimy się dokształcać. W ostatnich trzech latach odbyłem mnóstwo kursów i warsztatów.

Podczas ostatniej sesji Sejmiku Województwa Lubuskiego złożono oficjalne gratulacje dla A. Leszko. List gratulacyjny wręczyła Marszałek Elżbieta Anna Polak. – Samorząd Województwa Lubuskiego docenia starania producentów regionalnych na rzecz promowania dziedzictwa kulinarnego regionu. Warto dodać, że miód akacjowy (który jest jedną ze specjalności pasieki Andrzeja Leszko) to produkt tradycyjny województwa lubuskiego, wpisany na listę Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.  


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklam

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA KROSNO ODRZ.

Krosno Odrzańskie
zachmurzenie duże
17.1 ° C
17.7 °
17.1 °
66 %
1.8kmh
87 %
pt.
31 °
sob.
23 °
niedz.
22 °
pon.
22 °
wt.
17 °

NAJPOPULARNIEJSZE