poniedziałek, 26 lutego, 2024
Strona głównaWiadomościKrosno OdrzańskieBogusław Zaraza: Jestem Stąd

Bogusław Zaraza: Jestem Stąd [Wywiad wyborczy]

Już 12 marca odbędą się przedterminowe wybory na wójta w Gminie Dąbie. Postanowiliśmy oddać wszystkim kandydatom możliwość wypowiedzenia się wysyłać podobne pytania do wywiadów. Jako pierwszy odpisał nam Bogusław Zaraza. Kolejne wywiady będzie publikować jak tylko kandydaci nam odpiszą.

Redakcja: Dlaczego kandyduje Pan na stanowisko wójta Dąbia?

Bogusław Zaraza: Jeżeli ma się duszę społecznika i samorządowca, jak ja, to taka praca daje ogromne pole do wielu inicjatyw, działań, do robienia rzeczy dobrych dla społeczności lokalnej, czyli mieszkańców Gminy Dąbie. Już w 2018 r. planowałem start w wyborach Wójta Gminy Dąbie, ale wtedy zabrakło mi trochę determinacji, a jednocześnie przyjąłem głosy środowiska, wielu osób, mieszkańców naszej Gminy, uznając, że w tamtym czasie należało postawić na inne formy aktywności. Dziś wiem, że trzeba było wtedy startować, a nie zostawiać pola dla osoby, która kompletnie nie sprawdziła się na tym stanowisku.

Skąd pomysł, aby zostać samorządowcem?

Ja czuję się samorządowcem od lat. W latach 1994-1998 byłem najmłodszym Radnym Gminy Dąbie, a od 2013 do dziś jestem pracownikiem samorządowym w Urzędzie Marszałkowskim w Zielonej Górze. Moja dotychczasowa praca i doświadczenie w samorządzie daje gwarancję, że mogę podjąć się kolejnych wyzwań i gdy otrzymam ten mandat zaufania Mieszkańców – wybór na Wójta Gminy Dąbie poradzę sobie z tymi obowiązkami, dobrze zarządzając gminą.

Do następnych wyborów zostanie około roku, to niewiele czasu, aby zrealizować swoje pomysły.

Rozwój Gminy nie jest możliwy bez pozyskiwania dodatkowych środków finansowych. Żadną sztuką jest sięganie ręką do kieszeni mieszkańców, ważne są zewnętrzne źródła i ja wiem, jak pozyskać takie zewnętrzne środki finansowe. Mam doświadczenie w pozyskiwaniu dotacji w tym unijnych, od 10 lat pracując w Urzędzie Marszałkowskim znam procedury i wiem, jak skutecznie zabiegać o dobre projekty.

Jaki ma Pan program dla mieszkańców Dąbia na tej jeden rok?

Ta kadencja kończy się już w 2024 r., więc to tylko rok, ale w tym czasie można przygotować dobry budżet na 2024 r., żeby pozyskać środki unijne z nowej perspektywy i z nowego regionalnego programu FEWL 2021-2027. Pewnie ktoś powie, proszę o konkrety…, proszę bardzo w Departamencie Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego będą środki finansowe na modernizację wodociągów gminnych, które w naszej Gminie są w opłakanym stanie. Wierzę, że skutecznie pozyskamy z tego źródła środki, aby w przyszłości zakończyć ten „wodny horror”. Na bazie obiektów szkolnych w Kosierzu i Szczawnie możliwe jest utworzenie Centrów Integracji Lokalnej dla Seniorów, dzieci, młodzieży i organizacji pozarządowych. Chciałbym, aby w Gminie Dąbie funkcjonował Dzienny Dom Pobytu Seniora. Środki na ten cel gwarantuje Unia Europejska między innymi w Europejskim Funduszu Społecznym Plus, z którym jestem zaznajomiony jako pracownik Urzędu zajmujący się sprawami społecznymi.

To chyba jednak pomysły na dłuższą perspektywę niż jeden rok.

Tak to w przyszłości, natomiast w tym roku najważniejsze działania to dokończenie inwestycji: II etap kanalizacji Łagowa i budowa sali sportowej w Gronowie, czas wbić pierwszą łopatę na pustym jeszcze placu. Ważnym elementem pracy Wójta i całej Rady będzie opracowanie Gminnego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, po to, aby nie dopuścić do powstania biokompostowni w Pławiu. To kolejny horror, z którym trzeba zawalczyć. Niestety kadencja poprzednika obfitowała w „pożary” i konflikty. Trzeba to poukładać na nowo z korzyścią dla mieszkańców Gminy. W Urzędzie Gminy Dąbie pracują kompetentni urzędnicy liczę na Nich i na Ich doświadczenie. Bo moim zdaniem należy wspólnie krok za krokiem podążać w kierunku stworzenia jak najlepszych warunków do życia mieszkańców. A jak to w wyborach często głośno… składam dziś deklarację, że nie przewiduję żadnych personalnych rewolucji stawiam na współpracę i budowanie Zespołu.

Czyli nie będzie tradycyjnej wymiany kadr w urzędzie?

Co do kadry w Urzędzie już wspomniałem wcześniej to kompetentni i doświadczeni pracownicy razem z nimi postaram się budować Zespół oparty na zaufaniu, zaangażowaniu i współpracy, Zespół, którym mam nadzieję kierować jako wójt.

Jakie będą trzy pierwsze decyzje, gdy zostanie Pan wójtem?

Po pierwsze postaram się ułożyć współpracę z Radą Gminy i pierwszy mój krok to spotkanie z Panią Przewodniczącą Rady i radnymi w celu określenia priorytetów na ten rok. Po drugie spotkanie z sołtysami i wysłuchanie ich potrzeb, a dalej wspólne stworzenie mapy najpilniejszych spraw w poszczególnych miejscowościach. Oczywiście nie zabraknie spotkania z Zespołem współpracowników, aby się lepiej poznać i ustalić zadania priorytetowe na 2023 i 2024 rok.

W czym jest pan lepszy od swoich konkurentów w wyścigu o fotel wójta?

W czym jestem lepszy? Pytanie jest oczywiście przewrotne i w tym miejscu chciałbym zaznaczyć, że szanuję swoich konkurentów Panią Krystynę Bryszewską i Pana Bogdana Śnieżka. Znam ich od lat to osoby z doświadczeniem i dorobkiem, którego nie zamierzam podważać. Natomiast ja? Ja po prostu „JESTEM STĄD”. Tu mieszkam, tu żyję, tu mój syn chodzi do szkoły, tu mieszkają moi Rodzice i Przyjaciele… to Moja Mała Ojczyzna. Znam ludzi, znam problemy, znam potencjał i ogromne możliwości Gminy Dąbie. Bo przecież, jak w Dąbiu nie ma wody to ja też jej nie mam i wiem, jaki to ogromny problem w życiu codziennym. Jestem (jeszcze) młody, energiczny, pracowity i chcę udowodnić sobie i mieszkańcom mojej Gminy, że wspólnie damy radę pokonać wszystkie przeszkody. 

Dziękujemy za rozmowę.

Informacja na temat prowadzonej kampanii wyborczej przez kandydata znajdziecie na jego stronie na FB.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA KROSNO ODRZ.

Krosno Odrzańskie
zachmurzenie umiarkowane
0.5 ° C
0.5 °
-3.2 °
93 %
2.1kmh
72 %
pon.
11 °
wt.
11 °
śr.
9 °
czw.
12 °
pt.
12 °

NAJPOPULARNIEJSZE