piątek, 14 czerwca, 2024

Kiedy otworzą szachownicę?

Długo wyczekiwany remont Skweru 4 Dywizji Zmechanizowanej, czyli popularnej „szachownicy” zmierza do końca. W zasadzie… już jest gotowy. Mimo to dalej ogrodzony i bez dostępu dla mieszkańców. Kiedy zostanie otwarty? Może się okazać, że nie prędko.

To ma być kolejne miejsce spotkań krośnian po Parku 1000-lecia. Szachownica przeszła gruntowny remont łącznie z przesunięciem pomnika poświęconego właśnie żołnierzom. Pojawiły się nowe siedziska, ławki. Znacznie zwiększyło się miejsce i „pola szachowe”.

Po bokach nasadzono również drzewa. Jest ich dwanaście i większość jest usytuowana na skraju skweru. Do momentu, aż wyrosną, w ciepłe dni raczej będziemy odczuwać spiekotę i skorzystanie z miejsc siedzących w cieniu, może nie być możliwe. Daleko nam jeszcze do zadrzewionych placyków rodem z niektórych zachodnich miast.

W drugiej połowie maja planowane jest uruchomienie nawodnienia, a gdy nasadzenia podrosną to na placu zrobi się zielono – uspokają nas jednak w magistracie.

Od wielu tygodni jednak na samym placu niewiele się dzieje, a zamontowane stojaki rowerowe mogą świadczyć, że prace się zakończyły. Dlaczego zatem cały czas teren jest otoczony siatką?

Umowa dofinansowania tej inwestycji łączy ze sobą prace na tzw. szachownicy oraz przy „tramwaju”. To jedna inwestycja, która powinna zakończyć się do końca roku. Jest to jeszcze plac budowy. Przepisy nie pozwalają na udostępnienie terenu jednak znaleźliśmy rozwiązanie – mówi w rozmowie z nami Sławomir Pawlak, rzecznik Urzędu Miasta w Krośnie Odrzańskim.

Urzędnicy planują przygotować aneks do umowy, który umożliwi podział tego zadania i wcześniejsze oddanie „szachownicy”. Rzecznik prasowy przewiduje, że może to nastąpić na początku czerwca. – Żeby jednak do tego doszło wykonawca musi jeszcze wykonać poprawki, zakończyć procedury dokumentacyjne w Starostwie. Gdy będzie gotowy do przekazania terenu – zostanie podpisany aneks – dodaje S. Pawlak

Czy można było to przewidzieć przed rozpoczęciem inwestycji? Z pewnością. Krośnianie już raz przeżyli sytuację, gdy Park 1000-lecia był gotowy, ale długo nie można było go otworzyć z uwagi na ustalenia z Lubuskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

Rozdzielenie zadań mogłoby jednak nie iść w parze z ekonomią. Oddzielne zadania to dublowanie podobnych czynności inwestycyjnych, a co za tym idzie oba place byłyby po prostu droższe.

Wykonawcą prac obu placów jest „Commercial Networks Service Tymczyszyn” Spółka Komandytowa z Zielonej Góry, która zaproponowała najniższą cenę za to zadanie, czyli ok. 5,1 mln zł. Środki w kwocie 4,5 mln zł pozyskano z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych.


💸 Wspieraj nasze media na Patronite
https://patronite.pl/wlubuskie

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA KROSNO ODRZ.

Krosno Odrzańskie
zachmurzenie umiarkowane
11.5 ° C
11.6 °
11 °
63 %
0.6kmh
52 %
pt.
20 °
sob.
25 °
niedz.
25 °
pon.
26 °
wt.
19 °

NAJPOPULARNIEJSZE