czwartek, 28 września, 2023
spot_img
Strona głównaWiadomościKrosno OdrzańskieKolejne odkrycie archeologiczne w dolnej części Krosna Odrzańskiego

Kolejne odkrycie archeologiczne w dolnej części Krosna Odrzańskiego

Przy pracach związanych z podniesieniem mostu na Odrze w Krośnie Odrzańskim natknięto się na kolejne znalezisko archeologiczne.

W dolnej części Krosna Odrzańskiego wystarczy wbić łopatę w dowolnym miejscu i jest duża szansa, że natkniemy się na jakieś znalezisko archeologiczne. W ostatnim czasie często pojawiają się informacje o nowych odkryciach, ale trudno się dziwić, skoro obecnie trwają intensywne prace, dotyczące zabezpieczenia przeciwpowodziowego oraz podniesienia przeprawy mostowej nad Odrą.

Na początku stycznia informowaliśmy, że przy budowie wałów przeciwpowodziowych natrafiono na elementy architektury starego Krosna Odrzańskiego – pozostałości po XIX-wiecznych kanałów burzowych.

– W trakcie prac nad zabezpieczeniem przeciwpowodziowym na Odrze natknęliśmy się na kilka elementów – opowiada archeolog Robert Prawniczak z pracowni Archeo-Plant. – Były pozostałości kamienic na nabrzeżu, które już przebadaliśmy. Były to budowle przedwojenne, z XIX i XX wieku. Co ciekawe, w starym kanale Odry znaleźliśmy również część mostu. Prawdopodobnie z XIII lub XIV wieku. Udało nam się uzyskać próby dendrochronologiczne i wysłać do analizy.

Jedna grupa archeologów czuwa nad tym, co uda się znaleźć przy pracach nad zabezpieczeniem przeciwpowodziowym, a druga sprawdza co znajduje się w ziemi rozkopywanej w celu wybudowania instalacji wodociągowej, po której wykonaniu podniesiony zostanie zabytkowy most na Odrze. To właśnie podczas tych prac, w ostatnich dniach, natknięto się na kolejne znalezisko.

– Podczas wykopów w Krośnie Odrzańskim natrafiamy co chwilę na pozostałości po dawnej zabudowie – opowiada archeolog Alina Jaszewska z Pracowni Archeologiczno-Konserwatorskiej w Zielonej Górze. – W ostatnich dniach odnotowaliśmy odkrycie „większej rangi”. To pozostałości średniowiecznych murów, które „pasują” m.in. do zachowanej ściany przy dworcu PKS w Krośnie Odrzańskim.

Niewykluczone, że podczas trwających prac dojdzie jeszcze do kilku odkryć archeologicznych.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA KROSNO ODRZ.

Krosno Odrzańskie
bezchmurnie
21.5 ° C
22.1 °
19.8 °
43 %
3.6kmh
0 %
czw.
26 °
pt.
26 °
sob.
20 °
niedz.
19 °
pon.
23 °

NAJPOPULARNIEJSZE