piątek, 24 maja, 2024
Strona głównaWiadomościKrosno OdrzańskieKrośnianka laureatką prestiżowej nagrody

Krośnianka laureatką prestiżowej nagrody

Z Magdaleną Bobryk zetknął się każdy, któremu na sercu leży los ochrony przyrody czy czystości rzek. Zaangażowana krośnianka właśnie otrzymała prestiżową nagrodę australijskiej Fundacji Polcul im. Jerzego Bonieckiego. Za co otrzymała wyróżnienie?

Kapituła uhonorowała ją za niestrudzone działania na rzecz ratowania Odry i budowanie koalicji obywatelskiej w obliczu katastrofy ekologicznej. Magdalena Bobryk nagrodę odebrała podczas gali w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Nagrodę finansową przeznaczę na rozwój swojej wiedzy i kompetencji, podejmując studia z zakresu zarządzania katastrofami na międzynarodowej uczelni – mówi krośnianka i założycielka Stowarzyszenia 515.

Fundacja Polcul powstała na początku 1980 roku w Australii, z inicjatywy Jerzego Bonieckiego, przemysłowca i społecznika z Sydney. Dziś nosi jego imię. Postawiła sobie za cel popieranie niezależnych i prodemokratycznych inicjatyw. Jurek Boniecki zjednał także poparcie dla Fundacji wybitnych Polaków w kraju i na emigracji, takich jak Gustaw Herling-Grudziński, Leszek Kołakowski, Jan Nowak-Jeziorański, Jerzy Giedroyć, Wojciech Sikora, Mirosław Chojecki, Jacek Fedorowicz, Stefan Kisielewski i Eugeniusz Smolar.

Spośród nich wyłoniła się Kapituła Fundacji oceniająca kandydatów do nagród. Nagrody te trafiały w ręce setek laureatów o poglądach centrowych, lewicowych i prawicowych, świeckich działaczy i księży. Od początku swego istnienia Polcul podkreślał swą niezależność, stał ponad podziałami światopoglądowymi, ponad polityką partyjną i ponad ideologią. Stanowi to do dzisiaj podstawowe kredo Fundacji.

Pierwszymi laureatami Polculu byli najwybitniejsi pisarze, działacze Solidarności i animatorzy prodemokratycznych inicjatyw, wśród nich Bogdan Borusewicz, Stefan Bratkowski, Zbigniew Bujak, Andrzej Celiński, Władysław Frasyniuk, Anka Kowalska, Jacek Kuroń, Jan Józef Lipski, Jan Lityński, Tadeusz Mazowiecki, Janusz Onyszkiewicz, Władysław Siła-Nowicki, Donald Tusk i Zbigniew Wujec. W ostatnich latach nagroda trafiła m.in. do dziennikarza Jacka Żakowskiego, aktywistki Marty Lempart czy noblistki Olgi Tokarczuk.


💸 Wspieraj nasze media na Patronite
https://patronite.pl/wlubuskie

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA KROSNO ODRZ.

Krosno Odrzańskie
zachmurzenie duże
23.5 ° C
23.8 °
23.3 °
42 %
4kmh
100 %
pt.
24 °
sob.
26 °
niedz.
27 °
pon.
26 °
wt.
27 °

NAJPOPULARNIEJSZE