sobota, 13 lipca, 2024
Strona głównaWiadomościKrosno OdrzańskieNajniższy stan Odry w historii

Najniższy stan Odry w historii

Stan Odry jest najniższy w historii od momentu prowadzenia dziennika, który datuje się na lata 60 ubiegłego wieku.

Od jednego ze specjalistów dostaliśmy informację o tym, że Odra osiągnęła najniższy stan w historii od momentu prowadzenia dziennika.

– Wynosi on -6, ale w komunikatach podaje się 0. Nikt pewnie nie przewidział takiej sytuacji, kiedy kilkadziesiąt lat temu ustalano rzędną zera w odniesieniu do poziomu morza w układzie Kronsztadt – informuje nasz rozmówca.

Jak podaje IMGW, stan wody w Odrze jest obecnie bardzo niski. – Susza hydrologiczna występuje nie tylko na Odrze, ale również na jej dopływach – poinformował Biuro Prasowe Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Oto najświeższe dane ze stanami wody 29.07.2022 godz. 11:30:

  • Słubice 72 cm, 8 cm do absolutnego minimum.
  • Kostrzyn nad Odrą 106 cm, 11 cm do absolutnego minimum.
  • Biała Góra 80 cm, 12 cm do absolutnego minimum.
  • Nietków 102 cm, 12 cm do absolutnego minimum.

Zapytaliśmy w Państwowym Gospodarstwie Wodnym Wody Polskie – Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej we Wrocławiu o działania związane z utrzymaniem bądź zwiększaniem poziomu Odry.

– Poziom wody w Odrze na odcinku tak zwanej Odry skanalizowanej – od Kędzierzyna Koźla do stopnia wodnego Malczyce – jest w normie i bez większych przeszkód może się tutaj odbywać na przykład żegluga śródlądowa. Na dalszym odcinku tak zwanej Odry swobodniej płynącej (poniżej Malczyc do Szczecina) jest to już problematyczne z uwagi na niskie stany wód i małe przepływy spowodowane brakiem opadów atmosferycznych w cały dorzeczu. Okresowo możemy podwyższać poziom wody w Odrze na przykład poprzez zrzuty ze zbiorników retencyjnych zlokalizowanych na jej dopływach, to jednak rozwiązanie krótkotrwałe na kilkadziesiąt godzin. Sytuację w dłuższej perspektywie mogą poprawić obfite opady deszczu i brak wysokich temperatur, które potęgują parowanie wody. – informuje Jarosław Garbacz, rzecznik prasowy Wód Polskich.

Niestety sytuacja może się jeszcze pogarszać, jeżeli w najbliższych tygodniach dalej będziemy mieli wysokie temperatury i niewielki deszcze. Niski stan Odry oznacza, że na jej lubuskim odcinku nie działają żadne promy. Obecnie nieczynne są przeprawy w Połęcku, Brodach, Pomorsku i w Milsku.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA KROSNO ODRZ.

Krosno Odrzańskie
zachmurzenie małe
21.5 ° C
21.5 °
18.8 °
45 %
4.6kmh
29 %
sob.
25 °
niedz.
25 °
pon.
27 °
wt.
26 °
śr.
29 °

NAJPOPULARNIEJSZE