poniedziałek, 15 lipca, 2024
Strona głównaWiadomościMiędzyrzeczHarcerze chcą pomóc kombatantom i organizują zbiórkę

Harcerze chcą pomóc kombatantom i organizują zbiórkę

W związku z przypadającą w poniedziałek 78. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego harcerze i harcerki będą prowadzili w Międzyrzeczu zbiórkę na rzecz kombatantów. Każdy może dołożyć swoją cegiełkę.

Akcja „Paczka dla Bohatera” to inicjatywa harcerzy z Hufca ZHP Międzyrzecz. Już w najbliższy poniedziałek, czyli dokładnie w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, wyjdą oni na ulicę ze specjalnie oznakowanymi puszkami i będą zbierać datki na rzecz kombatantów Powstanioa Warszawskiego oraz innych bohaterów II Wojny Światowej. Wszystkie zebrane środki zostaną przeznaczone na wyjazdy rehabilitacyjno-wypoczynkowe.

Harcerzy i harcerki będzie można spotkać w Międzyrzeczu w godzinach od 11:00 do 14:00.

Przypomnijmy: Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17:00 (stąd tak zwana godzina „W” – jak Wolność). Wtedy też Armia Krajowa przeciwstawiła się zbrojnie wojskom niemieckim okupującym Warszawę. Powstanie miało trwać kilka dni, ale walki przeciągnęły się do dwóch miesięcy. Powstańcy chcieli wyzwolić Warszawę z rąk okupantów, ale mimo że nie brakowało im sił, motywacji i woli walki to zabrakło jednak specjalistycznego sprzętu wojskowego, który mógłby stawić czoła regularnej i dobrze uzbrojonej armii niemieckiej. Ostatecznie powstańcy ponieśli klęskę. Warszawa została zniszczona w 85%. Zginęło około 18 tysięcy Powstańców, 25 tysięcy zostało rannych, a śmierć poniosło też blisko 150 tysięcy cywilów. To jedno z najbardziej krwawych, ale bohaterskich wydarzeń II wojny światowej.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA MIĘDZYRZECZ

Międzyrzecz
bezchmurnie
29 ° C
29 °
29 °
28 %
3.1kmh
3 %
pon.
30 °
wt.
28 °
śr.
27 °
czw.
27 °
pt.
28 °

NAJPOPULARNIEJSZE