piątek, 23 lutego, 2024
Strona głównaWiadomościKrosno OdrzańskiePodniesienie mostu nie ma sensu. Nie będzie żadnej żeglugi Odrą

Podniesienie mostu nie ma sensu. Nie będzie żadnej żeglugi Odrą

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Krośnie Odrzańskim burmistrz Marek Cebula powiedział, że podniesienie zabytkowego mostu nie ma sensu.

Burmistrz Marek Cebula wypowiadał się w sprawie Odry i podniesienia mostu po tym, jak jego zastępca, Roman Siemiński wrócił z konferencji we Wrocławiu, na którym omawiano m.in. Krajowy Program Żeglugowy do roku 2030.

„- Była to bardzo merytoryczna rozmowa, podczas której obnażone zostały słabości tego projektu – mówił M. Cebula. – W 2015 lub 2016 roku byli politycy, którzy zapowiadali, że w ciągu czterech lat będzie IV klasa żeglowności na Odrze. Nie mamy nawet projektu z tym związanego. Wszystko jest w sferze planów. Miały być one zrealizowane do 2030 roku, ale już są przesuwane na lata 2030-2050. Ja nie doczekam żeglugi na Odrze. Z tego co przekazał mi R. Siemiński, te plany są robione w oparciu o niewłaściwie dane. Pamiętam konferencje sprzed kilku lat, podczas których mówiono jak tani jest transport wodny i przynosi zyski. Dzisiaj kalkulacje mówią co innego. Pogłębienie Odry, uregulowanie jej i doprowadzenie do IV klasy żeglowności sprawi, że ta inwestycja nie zwróci się w tym wieku! To mrzonki. Nie będą tutaj pływały statki, jak np. na Renie.”

Burmistrz Cebula poddał w wątpliwość zasadność podnoszenia krośnieńskiego mostu. „- Po inwestycji podniesienia mostu w Krośnie Odrzańskim zamkniemy sobie drogę objazdową naszego rynku. W perspektywie ewentualnego ogłoszenia przetargu na budowę obwodnicę naszego miasta w tym roku, myśleliśmy o zmianie zasad ruchu na rynku krośnieńskim, aby nie był on przecinany drogą. Konieczne byłoby wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na rynku. Natomiast świetną drogą wyjazdową mógłby być odcinek, który biegnie w prawo, gdy zjeżdżamy z mostu do dolnej części miasta. Jednak po podniesieniu mostu ta droga będzie odcięta. Dojazd do dawnego hotelu Odra zostanie zamknięty, będzie do niego można dojechać tylko przez plac św. Jadwigi Śląskiej. Przyda się rondo od strony ulicy Chrobrego, ale w ogólnym rozrachunku podniesienie mostu do niczego się nie przysłuży. Należało go poddać konserwacji i zostawić, jak obecnie stoi.”

Choć eksperci od dawna zapewniają, że przy podnoszeniu mostu zabytek nie zostanie uszkodzony, to burmistrz Cebula podkreśla, że obiekt młodszy nie będzie. „- Obecnie obciążenie ruchu w Krośnie Odrzańskim to ok. 14200 pojazdów na dobę. Ten ruch nie maleje. Spadnie po wybudowaniu obwodnicy Krosna Odrzańskiego, ale wciąż ruch wewnętrzny będzie generował ruch liczący kilka tysięcy pojazdów na dobę. A trzeba pamiętać, że ten most powstawał, gdy jeździły tu furmanki i rowery.”

„- Idę o zakład, że żadnej żeglugi na Odrze za naszego życia nie będzie – dodał M. Cebula. – Odra wymaga takich prac, jakich Polski nie będzie stać jeszcze latami”.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA KROSNO ODRZ.

Krosno Odrzańskie
zachmurzenie duże
9.1 ° C
9.3 °
8.8 °
70 %
4.3kmh
99 %
pt.
9 °
sob.
10 °
niedz.
10 °
pon.
11 °
wt.
12 °

NAJPOPULARNIEJSZE