Szkoły w Powiecie są na „topie”. Skrupulatnie realizowany plan przynosi efekty. W Zespole Szkół Licealnych i Technicznych w Gubinie uczą carvingu, kształcą też baristów, a krośnieński ZSP ma studio wyposażone lepiej niż niejeden zakład fotograficzny. Do „Rolniczaka” przyjeżdżają uczniowie z Zielonej Góry, by zdawać egzaminy w najlepszym warsztacie samochodowym. To już nie są marzenia – taka jest rzeczywistość oświatowa w Powiecie.
– Milowe kroki w powiatowym szkolnictwie udało się zrobić dzięki determinacji i zaangażowaniu dyrektorów, nauczycieli i samych uczniów realizujących programy związane z modernizacją kształcenia i infrastruktury w szkołach ECKZiU, ZSLiT (Gubin) oraz ZSP (Krosno Odrzańskie) – podkreśla Wicestarosta Ryszard Zakrzewski. Dzisiaj możemy pochwalić się laboratoriami, warsztatami, salami dydaktycznymi, których trudno wypatrywać w innych placówkach.
– Do tego nasi nauczyciele i uczniowie odbyli staże, kursy, wyjeżdżali za granicę – to także wartość dodana. Powiat zakończył wieloletni program wart ponad 10 milionów złotych. Wydane pieniądze pozwoliły m.in. doposażyć szkoły w sprzęt potrzebny do nauki zawodu – zaznacza Starosta Grzegorz Garczyński.
Czy zostały dobrze wykorzystane? Pytamy o to Dominika Rodziewicza, ucznia klasy informatycznej z gubińskiego ECKZiU. Jako przyszły programista uważa, że został bardzo dobrze przygotowany do zawodu. W informatyce szkoły rzadko nadążają za błyskawicznym rozwojem technologii i nie stać ich na zakup coraz to nowocześniejszego sprzętu jednak… ECKZiU podołało zadaniu.
Potwierdza to Krzysztof Szymański, dyrektor ECKZiU i podaje drugi przykład – to warsztat samochodowy, wynajmowany do przeprowadzenia egzaminu zawodowego przez szkoły z Zielonej Góry i Sulechowa.
Z kolei Robert Hawrylak, dyrektor ZSLiT może mówić o ponad stu przeprowadzonych kursach dokształcających, o pięciuset uczniach biorących w nich udział, o nowych salach dydaktycznych i wyposażeniu, ale także o nauce carvingu lub szkoleniach na baristę.
Zespół Szkół Ponadpodstawowych także ma powody do dumy. Technik fotografii i multimediów to nowy kierunek, jaki pojawił się dzięki realizowanemu projektowi. Nie tylko przygotowano nauczycieli do nauki zawodu, ale zakupiono sprzęt, zrobiono ciemnię, stworzono pracownię obróbki fotograficznej. – Cenię także możliwość wyjazdu uczniów za granicę, na staże, nie tylko darmowe, ale i z kieszonkowym – dodaje Barbara Kołarzyk, dyrektor ZSP w Krośnie Odrzańskim.
💸 Wspieraj nasze media na Patronite
https://patronite.pl/wlubuskie
Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)