wtorek, 16 kwietnia, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraObchody uchwalenia Konstytucji 3 Maja na zielonogórskim deptaku

Obchody uchwalenia Konstytucji 3 Maja na zielonogórskim deptaku

Marszałek Elżbieta Anna Polak zaprasza na wspólne obchody 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

3 maja o godzinie 13:00 na deptaku przy pomniku Bachusa odbędzie się wydarzenie związane ze świętem uchwalenia konstytucji. To właśnie 3 maja 1791 uchwalono ustawę regulującą ustrój prawny Rzeczpospolitej obojga narodów, państwa złożonego z Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Przestało istnieć cztery lata po uchwaleniu Konstytucji 1975 roku w wyniku traktatów rozbiorowych. Przyjmuje się, że polska Konstytucja była pierwszą w europie i drugą a na świecie po Amerykańskiej z 1787 roku.

Dziś mamy wolność, choć wiele artykułów Konstytucji jest obecnie łamana przez obecny rząd, a nawet Prezydenta Polski. Właśnie dlatego podkreślanie obywatelskich swobód jest tak ważne i w obecnym czasie bardzo wymowne. Potrzebę wolności będzie można wyrazić na wydarzeniu przy otwartym mikrofonie. Wcześniej odbędzie się uroczyste czytanie Konstytucji i rozdawanie jej.

Całe wydarzenie uświetni Zespół Mażoretek „Finezja” ze Wschowy. Zespół zaprezentuje choreograficzne układy taneczno-marszowe w rytm muzyki orkiestrowej.


💸 Wspieraj nasze media na Patronite
https://patronite.pl/wlubuskie

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
5.6 ° C
5.6 °
5.1 °
85 %
7.5kmh
88 %
wt.
10 °
śr.
10 °
czw.
10 °
pt.
8 °
sob.
6 °

NAJPOPULARNIEJSZE