wtorek, 23 kwietnia, 2024
Strona głównaWiadomościKrosno OdrzańskieSamorządy pomagają. Krosno robi kolejne kroki

Samorządy pomagają. Krosno robi kolejne kroki

Ukraino!

Nie pozostajemy bezczynni na Twoje cierpienie. Płacz Twoich dzieci niesie się po całym świecie, łzy matek wypełniają oceany smutku…

Od takich słów zaczyna się dokument przedstawiony przez Burmistrza Marka Cebulę i przyjęty przez krośnieńska Radę Miejską. W ten sposób, w imieniu całej społeczności Gminy Krosno Odrzańskie, wyrazili oni solidarność z narodem ukraińskim i obiecali wsparcie dla osób, które zmuszone zostały do ucieczki z kraju ogarniętego wojną.

Oświadczenie przyjęte przez krośnieńskich radnych podczas sesji ma jeszcze jeden ważny wymiar. Samorządowy. Czytamy w nim: „Samorządy odgrywają dzisiaj niebagatelną rolę w wymiarze społecznym, szczególnie przystosowania się uchodźców do warunków funkcjonowania w nowym społeczeństwie, bez konieczności rezygnacji z własnej tożsamości kulturowej. Zarówno mieszkańcy Gminy Krosno Odrzańskie, jak i instytucje publiczne – wszyscy pozostajemy otwarci na te potrzeby i gotowi pełnić rolę inicjatorów lokalnych programów pomocowych na poziomie planowania, jak i wdrażania.”

Tomasz Rogowski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Krośnie Odrzańskim nie ma też wątpliwości, że zasada nienaruszalności granic i prawa do samostanowienia są fundamentem demokratycznego świata i w żaden sposób nie mogą być łamane.

Dokument został przyjęty przez radnych jednogłośnie.

Nie tylko wyrazy solidarności w postaci dokumentów są dowodem na zaangażowanie krośnian. Pomoc płynie nieprzerwanie od pierwszych dni napaści Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Wojna wybuchła 24 lutego, w czwartek, a w weekend w Krośnie Odrzańskim już działał punkt pomocowy. Burmistrz Marek Cebula i Starosta Grzegorz Garczyński porozumieli się w sprawie współpracy. Dzisiaj przynosi ona efekty – sprawnie zrealizowane działania umożliwiły usystematyzowanie pracy oraz zaangażowanie wolontariuszy. Dzięki ich zaangażowaniu oraz sercu włożonemu w pomoc drugiemu człowiekowi powstały m.in. tzw. „Półki Dobra”.

W krośnieńskiej Hali Sportowo-Widowiskowej codziennie (oprócz niedzieli) działa punkt, gdzie przyjmowane są dary (na parterze). Piętro wyżej rzeczy wydawane są uchodźcom, którzy już mieszkają w Krośnie Odrzańskim. Znajdują się tam zarówno ubrania, obuwie, ale także jedzenie. Potrzeby są duże i stąd apel wolontariuszy o produkty, których zaczyna brakować. Są to: kasza, olej, słodycze dla dzieci, kawa, proszek do prania, środki do mycia łazienki, buty dla dzieci (od rozmiaru 35), kapcie, klaski, bielizna (w przypadku bielizny jest prośba, by była nowa).

Україно!

Ми не залишаємось байдужими до твоїх страждань. Плач твоїх дітей розноситься по всьому світу, сльози матерів наповнюють океани печалі…


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA KROSNO ODRZ.

Krosno Odrzańskie
pochmurnie
5.5 ° C
5.5 °
1.8 °
50 %
1.8kmh
13 %
wt.
11 °
śr.
11 °
czw.
10 °
pt.
15 °
sob.
20 °

NAJPOPULARNIEJSZE