czwartek, 18 lipca, 2024
Strona głównaWiadomościKrosno OdrzańskieSpłonęło prawie 200 hektarów nieużytków koło Krosna Odrzańskiego

Spłonęło prawie 200 hektarów nieużytków koło Krosna Odrzańskiego

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie Odrzańskim wydała komunikat na temat wielkiego pożaru sprzed kilku dni.

W zeszłym tygodniu – 13 lipca – w okolicach Krosna Odrzańskiego wybuchł potężny pożar. Komenda Państwowa Straży Pożarnej w Krośnie Odrzańskim wydała oficjalny komunikat na tego zdarzenia. Jak się okazało, spłonęło prawie 200 hektarów nieużytków.

„13 lipca 2022 r. o godzinie 11:22 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie Odrzańskim wpłynęło zgłoszenie dotyczące pożaru nieużytków w pobliżu miejscowości Radnica po drugiej stronie Odry. Natychmiast na miejsce zdarzenia zostały zadysponowane zastępy PSP i najbliższe względem miejsca pożaru jednostki OSP. Po dotarciu pierwszych zastępów straży pożarnej na miejsce zdarzenia zastano pożar suchej trawy na bardzo dużym obszarze.”

„Nierówności terenowe, zmienny kierunek wiatru to tylko niektóre utrudnienia w prowadzonych działaniach. Pożar bardzo szybko rozprzestrzeniał się w różnych kierunkach zwiększając swoją powierzchnię. Stąd też dysponowano kolejne zastępy strażaków do zdarzenia z terenu powiatu krośnieńskiego, a następnie z powiatu zielonogórskiego. Na miejscu pożaru pracowała grupa operacyjna Komendanta Powiatowego PSP,  teren pożaru podzielono na odcinki bojowe, budowano kolejne punkty czerpania wody na Odrze. W obronie zagrożonego lasu, prowadzone działania gaśnicze wspomagały dwa samoloty gaśnicze z RDLP Zielona Góra i RDLP Szczecin, które wykonywały zrzuty we wcześniej ustalone miejsca. Na miejsce działań przybyła również grupa operacyjna LKW PSP w Gorzowie Wlkp. W działaniach wykorzystany był dron z KP PSP Słubice, który okazał się bardzo pomocny w wypracowaniu kolejnych decyzji kierującego działaniami ratowniczymi. W stan gotowości do wyjazdu zostały postawione plutony gaśnicze z Zielonej Góry i Świebodzina. W kulminacyjnym punkcie prowadzonych działań w akcję zaangażowanych było 29 zastępów jednostek straży pożarnej, 106 strażaków. Intensywne działania związane z dogaszaniem pożaru prowadzono także dnia następnego. Pożarem objęte zostały nieużytki na powierzchni ok. 187 ha, a jego prawdopodobną, przypuszczalną przyczyną było podpalenie.”


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA KROSNO ODRZ.

Krosno Odrzańskie
bezchmurnie
16.5 ° C
16.5 °
13.8 °
88 %
1.4kmh
1 %
czw.
27 °
pt.
30 °
sob.
31 °
niedz.
32 °
pon.
21 °

NAJPOPULARNIEJSZE