piątek, 23 lutego, 2024
Strona głównaWiadomościKrosno OdrzańskieStracił 1000 zł przez oszustwo za pomocą BLIK

Stracił 1000 zł przez oszustwo za pomocą BLIK

Dostałeś wiadomość z prośbą o płatność za pomocą Blika? Zanim prześlesz kod upewnij się, że osoba która o niego prosi faktycznie jest tą za kogo się podaje. Mieszkaniec pow. krośnieńskiego tego nie zrobił i stracił 1000 zł.

Oszustwa za pomocą płatności Blik są nadal aktualne. Sprawcy po uprzednim włamaniu się na komunikator podszywają się pod właściciela konta, z którego wysyłają wiadomość z prośbą o płatność. Historie, które podają są bardzo różne promocyjna cena sukienki, ekstra obuwie, problemy z kontem czy też szybka pożyczka. W wielu przypadkach osiągają cel i wyłudzają w ten sposób pieniądze.

O tym jak ważna jest weryfikacja otrzymanej prośby przekonał się mieszkaniec powiatu krośnieńskiego, który myśląc że pomaga koledze stracił tysiąc złotych. Sprawca po przejęcia konta kolegi podszywał się pod niego i wysyłał do jego znajomych wiadomość z prośbą o zapłacenie za coś Blikiem, bo on ma trudności z płatnością. Mieszkaniec powiatu nic nie podejrzewając wysłał mu kod.

Podejrzenie, że coś może być nie tak, przyszło dopiero wtedy, gdy oszust ponownie poprosił o przelanie kodu na kolejne tysiąc złotych. Tym razem nie wysłał już kodu, tylko zadzwonił do kolegi w rozmowie z którym okazało się, że padł ofiarą oszustwa.

Mając na względzie przypadek mieszkańca powiatu pamiętaj, żeby przy korzystaniu z płatności mobilnych przestrzegać kilku zasad, między innymi:  

 • stosuj zasadę ograniczonego zaufania i nie działaj w pośpiechu;
 • zawsze weryfikuj otrzymane prośby o przesłanie kodu BLIK, nawet jeśli otrzymujesz je od bliskich;
 • zawsze chroń swoje konta internetowe i nigdy nie udostępniaj haseł do logowania;
 • pamiętaj o każdorazowym wylogowaniu się z konta;
 • używaj różnych haseł do poszczególnych kont i zadbaj, żeby ich kombinacja liter, cyfr i znaków była trudna do złamania;
 • nie udostępniaj nikomu wygenerowanych kodów do transakcji internetowych;
 • nie wchodź na dołączone do wiadomości linki i nie loguj się przez nie na swoje konto bankowe (dotyczy to także otrzymanych wiadomości email);
 • zawsze zwracaj uwagę na logo, nazwę i adres URL strony internetowej. Sprawdzaj czy po lewej stronie linku znajduje się mała kłódka oraz wyrażenie „https”  świadczące o tym, że dane połączenie jest szyfrowane;
 • robiąc przelew, upewnij się o prawidłowości numeru konta adresata oraz przesyłanej kwoty;
 • zanim potwierdzisz otrzymany z banku kod do przelewu, upewnij się czy widniejąca w treści sms kwota jest właściwa;
 • przypominaj o tych zasadach w rozmowie z rodziną i znajomymi, w ten sposób pomożesz im ustrzec się przed działaniem oszustów.

💸 Wspieraj nasze media na Patronite
https://patronite.pl/wlubuskie

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA KROSNO ODRZ.

Krosno Odrzańskie
zachmurzenie duże
9.1 ° C
9.3 °
8.8 °
70 %
4.3kmh
99 %
pt.
9 °
sob.
10 °
niedz.
10 °
pon.
11 °
wt.
12 °

NAJPOPULARNIEJSZE