piątek, 24 maja, 2024
Strona głównaWiadomościKrosno OdrzańskieTYLKO U NAS: Kolejne dwie urzędniczki zwolnione

TYLKO U NAS: Kolejne dwie urzędniczki zwolnione

Sprawa urzędniczki, która miała defraudować publiczne środki w krośnieńskim Urzędzie Miasta się rozwija. Burmistrz Marek Cebula rozwiązał umowę o pracę z dwiema kolejnymi kobietami. Specjalnie dla nas o całej sprawie opowiada Sławomir Pawlak – rzecznik prasowy krośnieńskiego magistratu.

Redakcja: Czy są już jakieś efekty rozszerzonego zakresu kontroli?

Sławomir Pawlak: Sprawa ma charakter rozwojowy. W wyniku kolejnych ustaleń naszego Biura Kontroli rozwiązano umowę o pracę z kolejnymi dwoma osobami.

Rozumiem, że te osoby nie mają postawionych zarzutów. Dlaczego więc rozwiązano z nimi umowę?

Kontrola wykazała, że doszło do przywłaszczenia mienia gminy, co zostało również zgłoszone w Komendzie Powiatowej Policji w Krośnie Odrzańskim.

Czy to prawda, że wśród oszukanych podmiotów są szkoły, instytucje kultury, a nawet krośnieńska policja?

Ze względu na prowadzone postępowanie nie mogę udzielić odpowiedzi na to pytanie.

W jakim trybie rozwiązywano umowy z tymi osobami?

W trybie art. 52 Kodeksu Pracy, tj. „dyscyplinarnie”. Zgodnie z tym przepisem pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych oraz popełnienia przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste.

Czy prawdą jest, że to urzędnicy sami wpadli na trop procederu?

W Urzędzie Miasta w Krośnie Odrzańskim funkcjonuje Biuro Kontroli, zatrudniony jest także Audytor Wewnętrzny. Sprawę ujawniono w wyniku działań realizowanych przez taką komórkę naszej jednostki. Zaznaczam, że kontrole w Urzędzie Miasta odbywają się cyklicznie. Poddajemy się takim procedurom – zarówno w formule wewnętrznej, jak i zewnętrznej. Jak widać – to działa, albowiem doszło do wykrycia nieprawidłowości. W całej tej sprawie to ważne spostrzeżenie – nasze wewnętrzne procedury przynoszą efekty.

Co ujawniła ta kontrola?

Wyniki kontroli wskazują na to, że osoba odpowiedzialna za zarządzanie funduszem alkoholowym dokonywała zakupu przedmiotów, które następnie przywłaszczała na swoje prywatne potrzeby. W tym procederze miały także uczestniczyć dwie inne osoby, z którymi rozwiązano umowę o pracę.

Czy spodziewacie się, że może być więcej zwolnień?

Kontrola cały czas trwa. Chcę podkreślić, że „jedna lub dwie czarne owce” nie mogą rzutować na całościowy obraz zespołu urzędniczego. Niesprawiedliwe są więc komentarze, szczególnie w mediach społecznościowych, wrzucające urzędników do „jednego worka”. Hejt jest wszechobecny w internecie – to jednak nie powód, by się na niego godzić.

Sławomir Pawlak – rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Krośnie Odrzańskim

💸 Wspieraj nasze media na Patronite
https://patronite.pl/wlubuskie

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA KROSNO ODRZ.

Krosno Odrzańskie
zachmurzenie duże
23.5 ° C
23.8 °
23.3 °
42 %
4kmh
100 %
pt.
24 °
sob.
26 °
niedz.
27 °
pon.
26 °
wt.
27 °

NAJPOPULARNIEJSZE