niedziela, 10 grudnia, 2023
Strona głównaWiadomościKrosno OdrzańskieW Krośnie Odrzańskim powstaje nowy batalion

W Krośnie Odrzańskim powstaje nowy batalion

W Krośnie Odrzańskim powstaje 152. batalion, który będzie wchodził w struktury 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Rozpoczął się nabór żołnierzy do tej jednostki.

W ostatnim czasie pisaliśmy o planowanej likwidacji jednostki wojskowej w Krośnie Odrzańskim – 44 Wojskowego Oddziału Gospodarczego. Ta ma przestać istnieć do końca tego roku, pracownicy natomiast zostaną przeniesieni do innych placówek. Więcej o tym pisaliśmy poniżej:

Obawy związane z likwidacją 44. WOG w Krośnie Odrzańskim wypowiadali m.in. burmistrz i radni Krosna Odrzańskiego. „Tego typu próby są dla nas tym bardziej niezrozumiałe, że ustawa o obronie Ojczyzny wyznacza nowe cele związane z obronnością kraju, gdzie szczególny nacisk kładzie się na modernizację wyposażenia Wojska Polskiego oraz na zwiększenie jego liczebności.” – czytamy w piśmie do Ministra Obrony Narodowej przygotowanym przez krośnieńską radę. „Krosno Odrzańskie, jako siedziba garnizonu, doświadczyło na przestrzeni ostatnich lat skutków decyzji związanych z modernizacją Polskiej Armii. Z wojskowej struktury zniknęły: 11 Pułk Zmechanizowany, 4. Batalion Medyczny, 4. Batalion Zaopatrzenia, 4. Batalion Remontowy oraz 4. Batalion Ratownictwa Inżynieryjnego.

Tego typu pisma, odwołania, a nawet zapowiedzi, dotyczące protestów pracowników nie pomogły. Wszystko wskazuje na to, że 44. WOG zostanie zlikwidowany. W Krośnie Odrzańskim ma jednak działać 152. batalion 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej – krośnieńska placówka będzie piątym pododdziałem podlegającym pod tę brygadę.

Dowódcą tej jednostki będzie podpułkownik Tomasz Płotczyk, który do tej pory pełnił obowiązki zastępcy dowódcy 125. batalionu w Lesznie. Jest związany z Krosnem Odrzańskim, ponieważ to w 5. Kresowym Batalionie Saperów rozpoczynał swoją wojskową karierę i pracował w tej jednostce przez 18 lat.

Obecnie w 12. Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służy 1800 żołnierzy, ale ta liczba najpewniej się powiększy wraz z utworzeniem batalionu w Krośnie Odrzańskim. Niedawno rozpoczął się nabór do krośnieńskiej jednostki.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA KROSNO ODRZ.

Krosno Odrzańskie
słabe opady deszczu
5.7 ° C
6.8 °
5.5 °
91 %
5.8kmh
100 %
niedz.
7 °
pon.
9 °
wt.
7 °
śr.
3 °
czw.
3 °

NAJPOPULARNIEJSZE